Suda Çözünme Nedir? - Suda Çözünme Nasıl Olur?

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 24 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Suda Çözünme Nedir? - Suda Çözünme Nasıl Olur? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Suda Çözünme


  Suyun moleküler yapısı onun bir çok madde için çok iyi bir çözücü olmasına neden olur. Özellikle polar yapılı olan su iyon yapılı maddelerin çözünmesine etki eder. Çözündüğünde iyon verebilen maddeler suda kolay çözünür. Bu tür maddelerin çözünmesinde etki eden en önemli faktör, elektrostatik çekim kuvvetidir. Bununla birlikte bazı molekül yapılı maddeler de suda çözünür. Bunun asıl nedeni suyun yapısında bulunan Hidrojen bağının varlığıdır.
  Suda çözünmeyen veya az çözünen maddeler ya apolar yapılıdır ya da önemli ölçüde iyonlarına ayrılmıyordur. Maddelerin suda çözünme şekilleri oluşan çözeltinin elektriksel iletkenliğini belirler. Buna göre; çözeltiler elektrolit veya elektrolit olmayan çözeltiler olarak söylenir.
  Elektrolit Çözelti; elektrik akımının iletilmesine yardım eden iyonları bulunduran çözeltilerdir. Bu tür çözeltiler elektrik devresinde bağlandığında akımın iletilmesine yardım eder.
  Elektrolit olmayan çözeltiler ise, elektrik akımının iletilmesine yardımcı olacak iyonları içermezler ve akımın iletilmesine yardım edemezler.
  24 Mart 2011
  #1
 2. Suda Çözünme Nedir? - Suda Çözünme Nasıl Olur? Cevapları

soru sor

Suda Çözünme Nedir? - Suda Çözünme Nasıl Olur?

Alakalı Aramalar:

 1. suda çözünme

  ,
 2. karın oluşumu düzensiz midir