Sudokudan çok farklı bir oyun: Kakuro

İsimli konu WH 'Bilmeceler' kategorisinde, m4ng0 üyesi tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Sudokudan çok farklı bir oyun: Kakuro hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]
  sudoku kadar güzel ve düşündürücü bir oyun olan kakuro oynaması da çok kolay.
  [​IMG]
  kakuro oyunu aynı sudoku gibi diyagramdaki kutucukları dolduruyorsunuz. ancak bu sefer durum biraz farklı. kakuro da her sütunda farklı rakamlar olması kadar o sütunda dolduracağınız rakamların toplamı da önemli. doldurmanız geren rakamların toplamı o sütunun üzerinde verilmiş oluyor.
  [​IMG]
  ayrıca sudoku'daki gibi size başlamanız için örnek verilmiyor. sıfırdan başlıyorsunuz.
  nasıl oynandığı burada anlatılıyor.

  fikir sahibi olmanız için:
  kakuro kitaplarının birinin arka kapağından alınmış bir alıntı;

  Japonca “toplama” kelimesi ile İngilizce “cross” kelimesinin Japonca seslenişinin kısaltmasından ortaya çıkan Kakuro, öğrenmesi çok kolay ama ustalaşması zor olan bir bulmaca ve mantık oyunudur. Aslında harflerin yerini sayıların aldığı çapraz kelime bulmaca oyunu olarak da düşünülebilir.
  Ama Kakuro ile ilgili söylenecek bundan daha fazla şey vardır. Bu oyunda da verilen bir alanda bir rakamı tekrarlamak yasaklandığından ve 1'den 9'a kadar olan rakamlar kullanıldığından elbette rakam yerleştirme oyunu çılgınlığı Su Doku ile karşılaştırılabilir.
  Tıpkı Su Doku gibi Kakuro bulmacalarını çözmek için de bir matematik dahisi olmanıza gerek yok. Aslında hiç matematik işlemi yapmanıza bile gerek yok,

  kakuro için yazılmış bazı yazılar:
  bir gazetede yayınlanan haber
  ingilizce wikipedia
  türkçe wikipedia

  internetten kakuro oynayabileceğiniz bazı siteler
  saidwhat
  kakuro.cc
  kakuro bulmacasında olasılıklar

  benim fikrim sudoku'dan fazla hesap gerektiriyor. ancak olasılık hesabı fazla. bu yüzden çok düşünüyor insan. bir de şunu farkettim oyuna nerden başlanması gerektiği önemli gibi. Herkese iyi eğlenceler

  KAYNAK: exisehir.com
  1 Aralık 2009
  #1
 2. Sudokudan çok farklı bir oyun: Kakuro Cevapları

 3. ya paylaşım için saol ama bilmece yeri bunun için biraz yanlış olmuş alakası yokki bilmeceyle :smoke::smoke::smoke:
  10 Temmuz 2011
  #2
soru sor

Sudokudan çok farklı bir oyun: Kakuro