Sunucu olarak kullanılabilecek akk işletim sistemlerinin karşılaştırılması

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, .Lɑ Fɛʟɨɔɨɗ; üyesi tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde yazılmıştır. Sunucu olarak kullanılabilecek akk işletim sistemlerinin karşılaştırılması hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. En Yaygın Özgür Kaynak Yazılım İşletim Sistemi Linux olduğu için öncelikle Linux

  İşletim Sistemlerini Ele Alalım:

  Popüler Linux Dağıtımları
  Mandrakelinux

  Web Sitesi:
  http://www.mandrakelinux.com
  Köken: Fransa
  Paket Yönetimi: RPM
  Standart Masaüstü: KDE
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  İşlemci Mimarisi: i586, amd64
  Som Sürüm: 10.0

  Hakkında: 1998 yılında Fransız Gaul Duval tarafından hazırlanmış bir Linux dağıtımı olan Mandrake Linux, Rethat tabanlıdır. Günümüzde en çok tercih edilen dağıtımların başında gelmektedir. Özellikle Linux'la yeni tanşıan kullanıcılar için tavsiye edilen bir dağıtımdır. Kolay kullanabilirlik özelliği ve Türkçeleştirme çalışmalarında başarılı sonuç elde etmesi sayesinde ülkemizde de en çok kullanılan Linux dağıtımı olma yolunda emin adımlar atmaktadır. Popüleritesini 9.0 sürümünden sonra yakalayan Mandrake Linux, bu başarısında kolay kullanılabilirliğin dışında görsel arayüze önem vermesi de var. Grafik ara yüzde kurulum, standart masaüstü ortamı olarak KDE'nin seçilmesi bunlara bir işarettir. Kısaca, Linux'la yeni tanışıyorsanız Mandrake Linux'u denemenizi tavsiye ederiz.

  Artısı: Ev kullanıcıları için biçilmiş kaftan, program indirme ve kurma işlemini kolaylaştıran URPMI sistemine sahip.

  Eksisi: Bazı sürümleri yeteri kadar testten geçirilmeden duyuruluyor. Ve düzelmesi çok kolay olmayan buglar barındırabiliyor.

  ...

  Fedora Core

  Web sitesi:
  http://fedora.redhat.com
  Köken: ABD
  Paket Yönetim Sistemi: RPM
  Standart Masaüstü: KDE
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: i386, PPC, SPARC, UltraSPARC, x86-64
  Son Sürüm: 2.0

  Hakkında: Eski adı Rethat olan Fedora Core, dünyada en yaygın Linux dağımı olarak bilinmektedir.1995 yılında Bob Young ve Marc Ewing adlı iki programcının girişimleriyle başlatılan Rethat Inc. Bugün dünyanın sayılı yazılım ve network firmalarından biri. Ancak firma 2003 yılında aldığı bir kararla Rethat dağıtımının masaüstü sürümlerini artık geliştirmeyeceklerini sadece Red Hat Enterprise Linux adıyla sunucu piyasası için çalışıcaklarını açıkladılar. Firma, bu açıklamanın ardından Linux camiasına Fedora Core adıyla yeni bir dağıtım duyurdu. Fedora Core dağıtımı Rethat Inc. Firmasının sponsorluğunda geliştirilen ve birçok özelliğini Rethat 9 sürümünden alan bir dağıtım özelliğini taşıyor. Fakat Fedora Core Rethat dağıtımından farklı olarak her zaman bir proje olarak kalacak. Yani gelişimi hiç bitmeyen ve isteyen herkesin geliştirebileceği bir dağıtım projesi... Fedora dağıtımının popüler oluşunun türlü sebepleri arasında firma desteği en büyük nedeni oluşturuyor belki de. Kimi çevreler tarafından pek sevilmesede oldukca başarılı ve bu yolda da emin adımlar atan bir dağıtım Fedora Core.

  Artısı: Popüler bir dağıtım olması sebebiyle paket uyum sorunu yaşamazsınız. Sunucu olarak kullanılabilecek alt yapı ve özelliklere sahip.

  Eksisi: RPM paket bağımlılığı kullanıcı için çok can sıkıcı olabiliyor. Bazı uygulamalarda gereksiz hata mesajları görebilirsiniz.

  ...

  Knoppix

  Web Sitesi:
  http://www.knoppix.com
  Köken: Almanya
  Paket Yönetim Sistemi: DEB
  Standart Masaüstü: KDE
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: i486
  Son Sürüm: 3.4

  Hakkında: Alman Klaus Knopper tarafından geliştirilmeye başlanan Debian tabanlı bir tür live CD.Sabit sürücünüze kurulum gerektirmeden ve sürücünüzdeki dosyalara bir zarar vermeden kullanabileceğiniz Knoppix, dünyada en çok tercih edilen live CD olma özelliğini taşıyor. Knoppix, özellikle Linux'la yeni tanışıcak olanların, Linux'un nasıl birşey olduğunu görmek isteyenlerin denemesi gereken bir dağıtım. Ve ayrıca da bir çok sistem yöneticisinin de kullandığı Knoppix sayesinde bilgisayarınız da hangi işletim sistemi yüklü olursa olsun, sabit sürücünüzdeki dosyalarınızı yedeklemek için kullanabilirsiniz.

  Artısı: Kullanılabilirliği fazla olması, tek CD içerisinde standart tüm programları bulabileceğimiz ve dosya kurtarma işlemlerinde çok rahat işlem yapabileceğiniz bir live CD.

  Eksisi: Yok.

  ...

  SuSE

  Web Sitesi:
  http://www.suse.com
  Köken: Almanya
  Paket Yönetim Sistemi: RPM
  Standart Masaüstü: KDE
  Ücret: Ücretli (Ayrıntılı bilgi ıçin web sitesine bakınız)
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: i586
  Son Sürüm: 9.1

  Hakkında: SuSE'nin diğer dağıtımlar arasındaki en büyük farkı lisanslanma şekli, multimedya özellikleri ve YaST adındaki denetim masasıdır.Çoğu Linux dağıtımından farklı olarak GNU/GPL olmayan SuSE'de bunun sebebi olarak YaST denetim masası oluşturuyor.Sisteminizle ilgili her türlü ayarı ve düzenlemeyi YaST sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.Kullanıcıya büyük kolaylık sağlayan YaST'ın hem grafik hem de konsol ekranda kullanılabilir özelliği bulunmaktadır.Ve diğer birçok dağıtım kendi denetim masalarını YaST'a benzetmeye çalışıyorlar.Ne kadar başarılı oldukları konusu tartışılır.. Özellikle Avrupa ve Amerika'da büyük ilgi göre ve birçok kullanıcısı olan SuSE, kurumsal alanlarda tercih edilen ilk dağıtımlar arasında yer alıyor. Bundan kısa bir süre önce Novell şirketi tarafından satın alındı.Novell'in SusE'yi satın alması sonrasında YaST'ın GPL olucağına dair bir çok dedikodu çıkmasına rağmen söz konusu şirketten net bir açıklama gelmedi. SuSE, kolay kullanılabilir arayüzü ve bilgisayarınızla ilgili her türlü ayarı rahatca yapabileceğiniz YaST ile yeni kullanıcıların ilk tercihleri arasında alıyor.

  Artısı: Multimedya özelliklerine, görsel arayüze önem vermesi ve YaST denetim masasının kolay kullanılabilirliği kullanıcı için rahatlık sağlar.

  Eksisi: YaST ve Sax gibi bir kaç SuSE programının açık kaynak kodlu olmaması ve bu sebepten internette full sürümlerinin bulunmaması.

  ...

  Debian GNU/Linux

  Web Sitesi:
  http://www.debian.org
  Köken: Global
  Paket Yönetim Sistemi: DEB
  Standart Masaüstü: GNOME
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: Alpha, Arm, HPPA, i386, IA64, m68k, Mips, PPC, S390, Sparc
  Son Sürüm: 3.0r2 woody(stable)

  Hakkında: 1993 yılında Ian Murdock tarafından projelendirilen, günümüzde dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler tarafından geliştirilen Debian, Linux camiasında diğer dağıtımlar arasındaki "en özgür" dağıtım olarak bilinir. Günün her saati gelişime açık olan Debian'ın farklı sürümleri mevcuttur. Bunlar woody, sid ve sarge'dir. Woody stable(kararlı), sarge testing(test aşamasında) ve sid unstable(kararsız) olarak anlamları vardır. Kendi paket yönetim sistemi olan DEB'ı kullanan Debian, diğer dağıtımlar arasında en çok farklı işlemci de çalışabilme özelliğine de sahip. Özellikle yeni kullanıcılar için geliştirilmiş olan APT-GET paket yükleme sistemi ilk olarak Debian dağıtımında bulunmaktadır. Ancak yine de orta derecede br Linux bilgisine sahip kullanıcıların kullanmalarını tavsiye edebileceğimiz Debian, kendini "en özgür" hissedenlerin kullanmaları gereken bir dağıtım.

  Artısı: GNU GPL görüşünü en çok savunan dağıtım olması ve gelişiminin çok hızlı yapılması.APT sistemi ile kolay program indirip kurma özelliği.

  Eksisi: Kurulum ve kullanım sırasında grafik arayüzün kullanılamaması yeni kullanıcı için zorluk oluşturmaktadır.

  ...

  Gentoo Linux

  Web Sitesi:
  http://www.gentoo.org
  Köken: ABD
  Paket Yönetim Sistemi: SRC (Portage)
  Standart Masaüstü: -
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: x86, AMD64, PPC, SPARC, MIPS
  Son Sürüm: 2004.1

  Hakkında: FreeBSD ve Linux geliştiricisi olan Daniel Robbins tarafından kodlanmaya başlanan Gentoo, gelişimini uzun süre FreeBSD'ye benzeyerek geçirdi.Daha çok orta ve daha üst düzey Linux bilgisine sahip kullanıcıların tercih ettiği bir dağıtımdır. Ev kullanıcısının rahatlıkla kullanabilmesi için hızlı bir internetin ve standart seviyedeki bir bilgisayarın gerekli olduğu Gentoo'da program kurma kolaylığı "emerge" adlı sistem ile hazırlanmıştır. Bu sistem sayesinde herhangi bir programı internetten indirme, kurma ve derleme işlemini "Makefile" komutundan daha kolaylıkla yapabilirsiniz. Yeni kullanıcılar için kısaca "öğrenilmesi çok şey var" olan Gentoo Linux'u daha teknik ve komutlarla kullanmak isteyenlerin denemesi gereken bir dağıtım olabilir...

  Artısı: Initscript ve portage özellikleri.

  Eksisi: Paket ve program derlemek için standart donanımda bir bilgisayara ve portage sistemi için iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır.

  ...

  Slackware Linux

  Web Sitesi:
  http://www.slackware.com
  Köken: ABD
  Paket Yönetim Sistemi: TGZ
  Standart Masaüstü: KDE
  Ücret: -
  Türkçe Dil Desteği: Var
  Işlemci Mimarisi: i586
  Son Sürüm: 9,1

  Hakkında: 1992 yılında Patrick Volkerding tarafından geliştirilmeye başlanan Slackware, en eski Linux dağıtımı olma özelliği taşıyor.Herhangi bir paket yönetim sistemi tam olarak barındırmayan Slackware, Linux camiasında kod sevdasından vazgeçmeyen çok az dağıtım arasında yer alıyor. Kurmak istediğiniz programı tar.gz veya tgz olarak kaynak koddan kurmak zorunda olduğunuz için yeni ve orta ölcekli bilgiye sahip kullanıcılar için pek tavsiye edilmeyen bir dağıtım olma özelliğini taşıyor. Kararlı bir altyapıya sahip olmasına rağmen sunucu makinelerde pek tercih edilmeyen Slackware Linux'u isteğe ve bilgi kapasitesine göre kullanabilirsiniz.

  Artısı: Bilen kullanıcı için oldukca iyi ve kararlı bir yapıya sahip.

  Eksisi: Program kurulumunun kaynak koddan yapılması sebebiyle herhangi bir programı güncellemek veya silmek istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Rahat kullanmak için Linux bilgi seviyesinin üst düzeyde olması tavsiye edilir.

  Dağıtımlar arasındaki farklar nelerdir?


  Suse, Redhat, Slackware, Mandrake, Debian ve Gelecek Linux genel amaçlı linux dağıtımları. Yani bu dağıtımlar ile elinize içinde hemen herşeyi kapsayan bir linux sistemi geçer. "Herşey"den kasıt, sunucular (web, posta, ftp vs.), masaüstleri (KDE, GNOME vs.), çeşitli yazılımlar vs. dir.

  Aralarındaki temel fark, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır olarak özetlenebilir. Yoğurt aynıdır: Linux.

  Bu dağıtımlar Linux işletim sistemi adını verdiğimiz çekirdek, çeşitli araçlar, ek yazılımlar gibi yazılımları toplar, bir arada çalışan tutarlı bir bütün halinde dağıtırlar.

  Kimi zaman aralarında seçilen yazılımlar bakımından fark olabilir -- Redhat Sendmail posta sunucusunu öntanımlı olarak kurar, başka bir yazılım Postfix posta sunucusunu kurabilir. Bu, Redhat üzerinde Postfix çalışmaz anlamına gelmez, fakat gerekli paketi siz indirip kurmak zorunda kalırsınız, CD'den çıkmayabilir,

  Redhat'in kurulumu esnasında "posta sunucusu kur" tuşunu tıklamak kadar basit olmaz. Suse, StarOffice'i dağıtımının bir parçası olarak sunmaktadır. Diğer bazı dağıtımlarda, StarOffice'i kurmak isterseniz kendiniz Internet'ten indirip kurmak zorunda kalırsınız.

  Aynı yazılımları destekleseler bile, sürümleri farklı olabilir -- Bu salt dağıtımın ortaya çıkış tarihi ile alakalı olabilir veya bir seçim olabilir. Redhat 7.1 üzerinde gcc'nin hayli garip bir sürümü vardı.

  Önemli bir fark, kullandıkları paket sistemidir. Bildiğim kadarı ile Mandrake, Suse ve Redhat RPM paket sistemini kullanırlar. Debian başka bir sistemi kullanıyor, Slackware ise direkt tar. gz’leri kullanıyor.

  Sistemin kendi paket sistemi ne olursa olsun, tar. gz’den ek bir paket kurabilirsiniz, fakat bu paket yönetim sistemlerinin getirdiği kolaylıklar vardır. Paket yönetim sistemleri yolu ile sizin makinanızda hangi paketlerin hangi sürümünün kurulu olduğunu, yeni kurduğunuz bir şeyin başka bir şeyle çakışıp çakışmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Çeşitli sistem dosyalarının disk üzerindeki dağıtımları farklı olabilir. Bu önemli bir farktır, dağıtım değiştirdiğiniz zaman aradığınız bir dosyanın bu yeni dağıtımda nerede olduğunu bulmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da Redhat, Suse ve Mandrake'nin RPM'leri birbirleri üzerinde kullanılamazlar.

  Güncelleme politikaları farklı olabilir. Örneğin Redhat biraz daha muhafazakârdır, fakat Suse daha agresiftir. Örnek olarak Redhat'ten neredeyse 1 yıl önce Suse Reiserfs jurnalli dosya sistemini dağıtmaya başladı. Redhat ise bekledi ve daha sonra ext3 jurnalli dosya sistemini dağıtmaya başladı. Ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak daha muhafazakar veya daha agresif bir yapıyı tercih edebilirsiniz.

  Kimi dağıtımların sunucu makinalar için daha iyi olduğundan bahsedilir -- Redhat, Debian vs. Kimi dağıtımlar ise kullanıcı masaüstü makinaları için daha iyi addedilir -- Mandrake. Bu ağırlıklı olarak yaptıkları yazılım, sürüm tercihlerine ve kurulum esnasında kullanıcıya verdikleri tercihlere bağlıdır.

  Her dağıtımın kurulum sistemi tamamen farklıdır. Dolayısıyla bu yazılım kalitesine bağlı olarak diskinizi bölümlemekte, istediğinizi kurmakta kolay (ve kullanıcıya az tercih tanıyan) veya zor (ve kullanıcıya çok tercih tanıyan) olabilir. Kolay kurulan bir makinayı bir başlangıç kullanıcısı, zor fakat tam istediği gibi kurulan bir makinayı bir uzman tercih edebilir.

  Günün sonunda hangi dağıtımı kullandığınız pek önem taşımayabilir -- arka plandaki bütün yazılımları değiştirebilir, istediğiniz paketleri kurabilir (dağıtımda olsun veya olmasın) sisteminizi öntanımlı halinden çok uzak bir duruma getirebilirsiniz. Fakat o zaman, dağıtımın getirdiği kolaylıklardan mahrum kalırsınız (paket yönetim sistemlerinin avantajları, paket güncellemeleri, çekirdek patch'leyip yeniden derleyeceğinize hazır kurulu bir diskten tak çalıştır yöntemi ile makina kurmak). Dolayısıyla pratikte öğrendiğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz dağıtımda kalır, ikide birde dağıtım değiştirmezsiniz. Bu sebeple dağıtımınızı iyi seçmekte fayda olabilir. Tabii dağıtım seçebilmek için dağıtımların arasındaki farkları bilmek gerekir ki, hiç Linux bilmeyen birisinin bu farkları anlaması ve takdir etmesi kolay değil.

  Gelecek Linux - Türk temelli bir dağıtım. Ben kurmadım. Türkçe desteğinin diğer dağıtımlara nazaran daha komple olduğu ifade ediliyor.

  Suse - Alman temelli bir dağıtım. Zengin bir yazılım kitaplığı ile birlikte (tam 7 CD) dağıtılıyor.

  RedHat - Amerikan temelli bir dağıtım. Ben bunu kullanıyorum. Sunucular için tercih edildiği söyleniyor.

  Mandrake - Fransız temelli bir dağıtım. Masaüstü kullanıcıları için tercih edildiği söyleniyor. İlk kullanıcılara öneriliyor.

  Debian - Amerikan, fakat bir şirketten ziyade kullanıcı grubu ve FSF'in desteklediği bir dağıtım. Sunucular için tercih edildiği söyleniyor. Kimileri için kar amacı gütmemesi bir tercih sebebi.

  Slackware - Disk yapısının çok temiz olduğu söyleniyor. Hakkında fazla bir şey bilmiyorum.
  28 Ocak 2009
  #1
 2. Sunucu olarak kullanılabilecek akk işletim sistemlerinin karşılaştırılması Cevapları

 3. merhaba bana ACİL linux paket sistemlerinin araştırılması konusunda yardımcı olrmusunuz acaba ?
  linux paket sistemlerini karşılaştırırken buradaki yazı yan linux paket yönetim sistemlerini mi incelemem gerekyio? yoksa linux un surumleri hakkındamı mesela PARDUS TURKİX gibi işletim sistemlerini mi araştırmam gerekiyo LÜTFEN YARIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  SİMDİDEN HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER:):)
  21 Nisan 2010
  #2
soru sor

Sunucu olarak kullanılabilecek akk işletim sistemlerinin karşılaştırılması