Takıntılarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 15 Mart 2013 tarihinde yazılmıştır. Takıntılarımızdan Nasıl Kurtuluruz? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. bnm takıntılarım mesela hijyenik ürünler kullanmak gibi bunlardan nasıl kurtulabilirim
  15 Mart 2013
  #1
 2. Takıntılarımızdan Nasıl Kurtuluruz? Cevapları

 3. Bir psikoloğa görünebilirsin yada kafanda kendin işi bitirebilirsin.

  Takıntılar ya da tıbbi literaratürde daha yaygın kullanım şekliyle obsesyonlar, kişiyi rahatsız eden, tekrarlayıcı ve zorlayıcı düşünceler, duygu veya dürtülerdir.

  Kişi çoğunlukla obsesyonunun mantıksız olduğunun farkındadır ancak yine de zihninden atmakta zorlanır.


  Çoğunlukla takıntılara zorlantı dediğimiz bazı davranışlar eşlik eder. Zorlantılar, kişinin takıntısından kaynaklanan sıkıntıyı gidermek için ona istinaden yaptığı veya yapmak zorunda hissettiği tekrarlayan davranışlar veya düşünceleredir.


  Bu nedenle hastalık psikiyatride obsessif-kompülsif bozukluk olarak tanınır. Hastalığın kökeninin beynin bazı bölgeleri arasındaki bozulmuş iletiden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Hastalığın nedeni biyolojik olmakla birlikte herkeste ne tür takıntıların ortaya çıkacağını belirleyen şey her bireyin kişilik özellikleridir.


  Hasta olmadan önce de titiz olan bir kişide olasılıkla temizlik ve aşırı el yıkama şeklinde ortaya çıkan hastalık, günlük hayatında güvensiz ve evhamlı olan bir başkasında şüohecilik ve kontrol etme şeklinde görülebilir.


  Tedavi belirli bazı ilaçlar ile birlikte ‘davranışçı’ psikoterapi denilen özel bir tekniğin uygulanmasından ibarettir.


  Aynı zamanda depresyon tedavisinde de kullanılan ve beyinde serotonin adı verilen bir hormonu ndüzeyini arttırmak yoluyla etki eden bir grup ilaç obsesif kompülsif kişilerin de tedavisinde iyi sonuç vermektedir.
  15 Mart 2013
  #2
soru sor

Takıntılarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Alakalı Aramalar:

 1. takıntılarımızdan nasıl kurtuluruz

  ,
 2. büyük takintilarimizdan nasil kurtulabiliriz