TanRıLaR..EfsANeLeR ve KaYıP BiR KeNT

İsimli konu WH 'Mitoloji' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 26 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. TanRıLaR..EfsANeLeR ve KaYıP BiR KeNT hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ingiltere bayrağının öyküsünü bilir misiniz? Ortasından kırmızı, beyaz, mavi çizgiler geçen “Union Jack”ten bahsetmiyorum, o Birleşik Krallık bayrağı. Benim birazdan size bahsedeceğim, beyaz üzerine kırmızı bir haçtan oluşan Ingiliz bayrağı…

  Madem bilmiyorsunuz, size bu ilginç öyküyü anlatmaya başlayalım…

  Hikâyemiz M.S. 303 yılında başlıyor. Dönem, Anadolu’da Hıristiyanların putperest Roma imparatoru Diocletianus tarafından sapkınlık iddiasıyla takibe uğrayıp, işkencelerle öldürüldüğü, saklanmaya çalışan toplulukların Kapadokya’daki peri bacalarını altına kat kat dehlizler açtığı, yeraltı kentlerini kurduğu dönemdir…

  Efsanelerle örülü bir hikâyeye göre, Kapadokyalı bir Hıristiyan ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Georgius, inancını saklayarak Roma ordusuna yazılır. Parlak zekâsıyla subaylığa kadar yükselen Georgius, önce Tribunus’luğa ardından da kontluğa yükselir. Genç Georgius’un ulaştığı son mertebe, son derece itibarlı bir konum olan Imparator Diocletianus’un muhafız birliğinin kumandanlığıdır.

  Her neyse, gün olur devran döner ve Roma Imparatoru Diocletianus’un imparatorlukta giderek yayılan Hristiyanlık inancına karşı savaş başlatacağı tutar! Imparatorun “Tiz urun kellelerini bu sapkınların!” emrini uygulamayı reddeden “vicdani retçi” Georgius, M.S. 23 Nisan 303 günü Nicomedia (Izmit) surlarının önünde türlü işkencelerle öldürülür. Işkence sırasında Georgius’un gösterdiği dirence hayran kalarak hidayete eren ve salavat getirerek Hıristiyanlığı kabul eden imparatoriçe Alexandra da oracıkta öldürülür…

  Georgius azizliğe yükselir ve hikâyemizin birinci perdesi de burada kapanır.

  (…)

  Roma imparatoru Büyük Konstantin döneminde adına bir kilise yaptırılan Aziz Georgius’un kahramanca ölümü, Hıristiyanlık ile birlikte Avrupa’ya yayılır.

  Georgius’un Avrupa’nın en ünlü azizi olmasının öyküsü ise son derece ilginçtir… Hıristiyanlık öncesi dönemde özellikle Kapadokya ve çevresinde yaygın olan pagan inanç/efsane ve ritüelleri başka başka formlara bürünür. Bu efsane şablonlarının en ünlülerinden biri, kötülüğün sembolü ejderha/yılanı yenen kahraman tanrı karşılaşmasına dayanır.

  Hitit fırtına tanrısı Tarhun’un dev yılan Illuyanka’yı öldürme efsanesi, Friglerde atlı tanrı Sabazios’un yeraltı dünyasından gelen yılanla savaşına, oradan da Yunan tanrısı Perseus’un yılan saçlı Medusa’yı öldürmesine dönüşmüş.

  [​IMG]

  Hıristiyanlık Roma Imparatorluğu’nun resmi dini olunca, bu güzelim ekşın senaryosunu harcayacak kadar eşşek değiller ya; bu şablonu bir güzel Doğu Roma (Bizans) imparatorlarına yamamışlar. Romalılar, ardından da Bizanslılar imparatorlarını ejderha avlarken çizmişler bol bol..

  “Peki, bu hikâyenin Hıristiyanlık ve Aziz Georgius ile ne alakası var?” diye soracaksınız değil mi? Inını nıııın! Işte cinayetin düğümlendiği an:

  (…)

  Sene M.S. 1190: Ingiltere kralı Aslan Yürekli Rişar’ın öncülük ettiği Üçüncü Haçlı Seferi sırasında, Ingiltere’nin Ingilizce konuşamayan kralı Aslan Yürekli Rişar’ın ordusunu deniz yoluyla Filistin topraklarına getirme ihtiyacı doğmuş. Iyi ama bunu nasıl yapacak? Ingiltere’nin o zamanlar bir donanması yok ki! Hadi tekneler olsa, orduyu korsan filolarına karşı koruyacak yetişmiş denizciler yok!

  Hemen yolu bulunmuş. Dönemin en büyük donanmasına sahip olan Cenevizlilere haraç ödenerek, Ingiliz donanmasına Ceneviz bayrağı çekme ayrıcalığı satın alınmış. Londra Kent Meclisi, Ceneviz bayrağını bir meclis kararıyla onaylayınca olmuş mu sana yeni Ingiliz bayrağı!

  ?imdi diyeceksiniz, iyi de bir bayrağa en azından kutsallık katacak bir kahramanlık öyküsü bulunması lazım değil mi? Eh, Aslan Yürekli Rişar’ın ordusu gemilerle Filistin’e vardığında, uyanık kral onu da halletmiş: “Ey ahali, Aziz Georgius’un gömülü olduğu kiliseyi bulduk” demişler ve beyaz üzerindeki kırmızı haça “Saint George Haçı” adını vermişler! Ardından yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanındaki kiliseleri de beyaz bir at üzerinde, karşısındaki ejderhayı yenen Saint George figürleriyle süslemişler…

  “Iyi de nereden çıktı Georgius’un ejderha öldürmesi? Adamcağızı imparator öldürmemiş miydi?” diye soracak olanlara şimdiden söyleyelim: Söz konusu kilise kalıntısı bulunduğunda, duvarlarında “ejderha avlayan Imparator” freskleri varmış, bir başka deyişle Aziz Georgius’u öldüren kurumu yücelten bir öykü… Ne bilsin okuma yazması olmayan Ingiliz köylüsü onun imparator olduğunu!

  Hele bir de bilseler öykünün aslının Hitit tanrısına dayandığını .

  Hayat böyle garip işte…

  Aziz George Haçı, sadece Ingiltere’nin ve Ceneviz’in değil; Barselona, Milano gibi kentlerin armalarında ve Gürcistan (ki bu ülke adını bile bu azizden alıyor) gibi ülkelerin bayraklarında yer alıyor bugün.

  Peki, bu bayrağın bugün Istanbul’daki en eski armada da bulunduğunu biliyor musunuz?
  26 Aralık 2007
  #1
 2. TanRıLaR..EfsANeLeR ve KaYıP BiR KeNT Cevapları

 3. böyle gizemli olaylara bayılıyorum yaa

  paylaşım için saoll..
  30 Aralık 2007
  #2
 4. paylaşım için teşşekürler...
  21 Mart 2008
  #3
 5. çok güzel ödevim için yardımcı oldunuz cok saol
  sitenin baskanına tebriklerrr
  paylasım için saolunnn:yuppi:ödevimi yapıyorumm:tamam::tamam::yuppi::yuppi::D:D:muha::muha::):):bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
  bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
  4 Haziran 2009
  #4
 6. olay güzel gizem güzel
  bayıldım kısaca :bravo:
  4 Haziran 2009
  #5
 7. süper :yuppi::yuppi:
  30 Eylül 2011
  #6
soru sor

TanRıLaR..EfsANeLeR ve KaYıP BiR KeNT