Taş Kesilen İnsanlar

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, MadgerM üyesi tarafından 4 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Taş Kesilen İnsanlar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Vezuv yanardağı patladı. Akıllara 2 bin yıl önceki Pompei'nin ibretlik sonu geldi.
  Kuran'da geçmiş kavimlerin haberleri ile ilgili pek çok ayet vardır.

  Kuşkusuz bu haberler, üzerinde düşünülmesi gereken konulardır. Bu kavimlerin büyük bölümü, kendilerine gönderilen peygamberleri yalanlamış, hatta onlara düşmanlık göstermişlerdir.

  Bu taşkınlıklarından dolayı da Allah'ın azabıyla karşılaşmışlar ve yeryüzünden silinmişlerdir. Allah Kuran'da, bu helak olaylarının sonraki insanlara da birer ibret olması gerektiğini bildirir.

  [​IMG]

  Vezüv Yanardağı'nın patlaması ile tarihten silinen Pompei kentinin durumu da bu konuya örnektir. Vezüv Yanardağı, İtalya'nın, özellikle de Napoli kentinin sembolüdür. Vezüv'ün batı yamacında Napoli, doğu yamacında ise Pompei kenti yer alır. Yaklaşık 2000 yıldır sessizliğini sürdüren Vezüv Yanardağı'nda geçmişte yaşanan bir lav ve kül felaketi, bu kentin insanlarını ani bir biçimde yakalamıştı. Felaket öylesine ani olmuştu ki, herşey 2000 yıl öncesinde olduğu gibi kaldı. Sanki zaman dondurulmuştu.

  "İbret Dağı" olarak adlandırılan Vezüv'ün bu şekilde tanımlanması boşuna değildir. Ünlü Sodom ve Gomorra kentlerinin başına gelen felaketle, Pompei'de yaşananlar birbirine çok benzemektedir.

  [​IMG]

  Kuran'da, Allah'ın kanunlarında hiçbir değişiklik olmadığı haber verilir. Allah'ın kurallarına aykırı giden, O'na başkaldıran herkes, aynı ilahi kanunla karşılık görür. Roma İmparatorluğu'nun dejenerasyonunun sembolü olan Pompei kavmi de, aynı Lut kavmi gibi, cinsel sapkınlıklara batmıştı. Sonu da Lut kavmiyle benzer oldu. Allah bu konuyla ilgili olarak Kuran'da şöyle buyurmuştur:

  "... Onlara uyarıcı-korkutucu geldiğinde, nefretlerinden başkasını arttırmadı. (Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın." (Fatır Suresi, 42-43)

  [​IMG]

  Pompei'nin böyle bir felaketle yeryüzünden silinmesinde elbette ders çıkarılabilecek bir yön vardı. Tarihi kayıtlar, şehrin yok olmadan önce tam bir sefahat ve sapkınlık merkezi olduğunu gösteriyor. Şehrin en belirgin özelliği ise, fuhuşun çok yaygın olmasıydı.

  Pompei faciası öyle ani olmuştu ki, Vezüv'ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv'ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçamaması ve adeta büyülenerek felaketin farkına bile varamamış olmasıydı. Yemek yiyen bir aile, sofradaki halleriyle aynen taşlaşmıştı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Cesetlerin yüzlerinde ise şaşkınlık ifadelerini görmek mümkündür.

  İşte facianın en dikkat çekici yönü buradadır. Nasıl olmuş da binlerce insan hiçbir şey görmeden ve duymadan, adeta ölümün gelip kendilerini yakalamasını beklemişlerdir?

  Olayın bu yönü, Pompei kavminin yokoluşunun Kuran'da anlatılan helak olaylarına benzediğini gösteriyor. Çünkü Kuran'da, helak olayları anlatılırken "birden yok olma" üzerinde durulur. Örneğin Yasin Suresi'nde anlatılan "şehir halkı", tek bir anda topluca ölmüşlerdir. Surenin 29. ayetinde bu durum şöyle anlatılır:

  "(Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler." (Yasin Suresi, 29)

  Pompei halkının ölümü de ayetlerde anlatıldığı şekilde, "anında yok olma" tarzında gerçekleşmiştir.

  İşte bazıları Kuran'da bildirilen bu gibi helak olaylarının önemli bir bölümü, modern çağda yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kuran'da sözü edilen olayların delilleri olan bu bulgular, Kuran kıssalarının "ibret olma" özelliğini daha da açık bir biçimde göstermektedir.

  İŞTE O RESİMLER:.
  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  4 Aralık 2007
  #1
 2. Taş Kesilen İnsanlar Cevapları

 3. heykele benziolar ama bilemicemm..inanç meselesi..hani olmicak bişi de deil yaniii.teşekkürrlerr
  4 Eylül 2008
  #2
 4. Olacak şey değil. Sağol.
  4 Eylül 2008
  #3
 5. paylaşım için tşk....................................
  23 Aralık 2008
  #4
 6. bunlar heykelden başka bişey değil
  23 Aralık 2008
  #5
 7. ilginçmiş...........
  23 Aralık 2008
  #6
 8. paylaşım için saolll.....
  8 Ocak 2009
  #7
 9. aslında hikayenin tamamı anlatılmamış oanki bulutlar daha farklı bulutlarmış ve küf tabakası + lav + bulut = taşlaştıran madde ve insanlar aslında ilk taşlaşmamış ciğerlerine cekerek ilk iç ölüm gerçekleşmiş we sonra taşlaşmış


  buda inanmayana kanıt oldun %100 bilimsel
  7 Kasım 2010
  #8
 10. bunlar gerçek olmuş bi olay kutsal kitapların tümündede vardır açıp bakabilirsiniz
  9 Kasım 2010
  #9
 11. bunalr gerçekten olmuş...
  9 Kasım 2010
  #10
 12. Olmuş Diye Biliyorum Ama Kesin Olmuş Diyemeyeceğim :hehehe:
  9 Kasım 2010
  #11
 13. zaten ceset içerde çürümüş ama dışardan taşlaşmış bedenler bu güne ibret olmuş...bunu hala reddetmek bilmiyorum ne kadar doğru..aynı o içi boş taşlar gibiyiz...onlar da inanmamıştı olacağına...taştan ibaret değiller...o külden sonra üzerlerini kapladı taşlaştı...o duman onları önceden öldürse de cesetler bize ibret kaldı...tabii anlayana demicem..sadece anlamak isteyene arkadaşlar...
  3 Nisan 2011
  #12
soru sor

Taş Kesilen İnsanlar