Taş Küre (Litosfer) Nedir?

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Taş Küre (Litosfer) Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Taş Küre (Litosfer) Nedir?  Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir. Litosferin ortalama kalınlığı 60 km kadardır. Ancak bu kalınlık her yerde aynı değildir. Yer kabuğu okyanusların dibinde daha ince karalarda ise daha kalındır.
  Bakımlıyız.Com - Taş Küre (Litosfer) Nedir? Kara canlıları ve insanlar burada yaşarlar.Bu tabakayı örten toprak tabakası kaya ve minerallerin parçalanmasıyla oluşur.Taş küre içine inildikçe Her 33 m sıcaklık 1C artar.


  [​IMG]
  13 Nisan 2011
  #1
 2. Taş Küre (Litosfer) Nedir? Cevapları

 3. 1. Taş Küre Nedir?
  Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir. Litosferin ortalama kalınlığı 60km kadardır. Ancak bu kalınlık her yerde aynı değildir. Yer kabuğu okyanusların dibinde daha ince karalarda ise daha kalındır.

  2. Su Küre Nedir?
  Su küreyi; okyanuslar denizler göller akarsular ve yer altı suları oluşturur. Yeryüzünün dörtte üçü sularla kaplıdır.

  3. Hava Küre Nedir?
  Atmosfer Dünya’yı en dıştan saran gaz katmanıdır. Atmosfer Dünya ile birlikte döner. Atmosferin içinde %78azot %21oksijen %1 karbondioksitsu buharı ve diğer gazlar bulunur.

  4. Ateş Küre Nedir?:
  Yer kabuğunun hemen altındadır. Sıcaklığı çok yüksektir. Erimiş maddelen çok sıkışmış gaz ve buharlardan oluşmuştur. Buradaki erimiş maddelere “mağma” denir. Volkanlardan çıkan lavlar bu tabakadan gelir.

  5. Ağır Küre Nedir?:
  Dünyanın en iç katmanıdır. En sıcak tabaka burasıdır. Demir-nikel karışımından oluşmuştur.
  Önemli Not: Yeryüzünde aşağı inildikçe sıcaklık artar
  13 Mart 2012
  #2
soru sor

Taş Küre (Litosfer) Nedir?

Alakalı Aramalar:

 1. litosfer nedir

  ,
 2. litosfer

  ,
 3. litosfer ne demek

  ,
 4. litosfer taş küre nedir,
 5. litosfer nedir tanımı,
 6. litosfer nedir coğrafya,
 7. litosfer hakkında bilgi,
 8. lito,
 9. litos,
 10. litosfer taş küre vikipedi