Trafik levhalarının anlamları?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Trafik levhalarının anlamları? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. hangi levha hangi anlama gelir mesela kare uyarımı bildirme mi ney
  1 Nisan 2010
  #1
 2. Trafik levhalarının anlamları? Cevapları

 3. Tehlike uyarı işarteleri levhaları
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Sağa Tehlikeli Viraj​
  Sola Tehlikeli Viraj ​
  Sağa Tehlikeli Devamlı Virajlar​
  Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar ​
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Ana yol tali yol kavşağı Ana yol tali yol kavşağı Gizli buzlanma Düşük Banket
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yaya Geçidi​
  Okul Geçidi​
  Bisiklet Geçebilir​
  Ana Yol - Tali Yol Kavşağı​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ana Yol - Tali Yol Kavşağı​
  Ana Yol - Tali Yol Kavşağı​
  Sağda Ana Yola Giriş​
  Soldan Ana Yola Giriş​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Deniz veya Nehir
  Kıyısında Biten Yol​
  Kasisli Yol​
  Kasisli Köprü Yaklaşımı​
  Gevşek Şev​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaygan Yol​
  Gevşek Malzemeli Zemin​
  İki Yönlü Trafik​
  Dikkat​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kontrolsüz Kavşak​
  Dönel Kavşak Yaklaşımı​
  Tehlikeli Eğim (İniş)​
  Tehlikeli Eğim (Çıkış)​
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  İki Taraftan Daralan Kaplama​
  Sağdan Daralan Kaplama​
  Soldan Daralan Kaplama​
  Açılan Köprü​
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Yolda Çalışma Var Işıklı İşaret Cihazı Hava Alanı (Alçak Uçuş) Yandan Rüzgar [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Ehli Hayvanlar Geçebilir Vahşi Hayvanlar Geçebilir Kontrollü Demiryolu Geçidi Kontrolsüz Demiryolu Geçidi [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat Yol bakım ve onarımda kullanılan trafik işaret levha örnekleri Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az Iki Hat [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları (Sağ) Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları (Sol) Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları (Sol) Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları (Sağ) Levhanın anlamı: Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhalari (Sol) Köprü Yaklaşım Levhaları (Sağ) Köprü Yaklaşım Levhaları (Sol) [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] Engel İşaretleri Tehlikeli Viraj Yön Levhası Refuj Başı Ek Levhaları Dönüş Adası Ek Levhaları
  [​IMG]
  2 Nisan 2010
  #2
 4. istediğimi bulamıyorummm
  17 Aralık 2010
  #3
 5. 18 Aralık 2010
  #4
 6. güzelllll olmuş ama kaymış yahut offfff of kaydırma olmasın lütfen
  16 Mart 2011
  #5
 7. Trafik Tehlike Uyarı İşaretleri ve Anlamları

  [​IMG]Açılan Köprü
  [​IMG]
  Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Anayol-Tali Yol Kavşağı
  [​IMG]
  İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Anayol-Tali Yol Kavşağı
  [​IMG]
  İleride, anayolla sağdan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Anayol-Tali Yol Kavşağı
  [​IMG]
  İleride, anayolla soldan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Bisiklet Geçebilir
  [​IMG]
  İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol
  [​IMG]
  Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür. Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Dikkat!
  [​IMG]
  Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs. ). Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Dönel Kavşak Yaklaşımı
  [​IMG]
  İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Dönüş Adası Ek Levhası
  [​IMG]
  Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.
  [​IMG]
  [​IMG]Ehli Hayvanlar Geçebilir
  [​IMG]
  Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Engel İşareti
  [​IMG]
  Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Gevşek Malzemeli Zemin
  [​IMG]
  Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.
  [​IMG]
  [​IMG]Gevşek Şev
  [​IMG]
  Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Havaalanı (Alçak Uçuş)
  [​IMG]
  Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]İki Taraftan Daralan Kaplama
  [​IMG]
  İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]İki Yönlü Trafik
  [​IMG]
  Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Işıklı İşaret Cihazı
  [​IMG]
  Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır.
  [​IMG]
  [​IMG]Kasisli Köprü Yaklaşımı
  [​IMG]
  İleride, kaplama seviyesiyle köprü seviyesi arasındaki kot farkı nedeniyle, bir kasisin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur, köprüye uygun bir hızla gidilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kasisli Yol
  [​IMG]
  İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Jız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları
  [​IMG]
  Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kaygan Yol
  [​IMG]
  Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır.)
  [​IMG]
  [​IMG]Kontrollü Demiryolu Geçidi
  [​IMG]
  İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Kontrolsüz Demiryolu Geçidi
  [​IMG]
  İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat
  [​IMG]
  İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat
  [​IMG]
  Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kontrolsüz Kavşak
  [​IMG]
  İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Köprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol)
  [​IMG]
  Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.
  [​IMG]
  [​IMG]Okul Geçidi
  [​IMG]
  Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Refüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası
  [​IMG]
  Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağa Tehlikeli Devamlı Virajlar
  [​IMG]
  İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağa Tehlikeli Viraj
  [​IMG]
  İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağdan Anayola Giriş
  [​IMG]
  Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağdan Daralan Kaplama
  [​IMG]
  İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar
  [​IMG]
  İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Sola Tehlikeli Viraj
  [​IMG]
  İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Soldan Anayola Giriş
  [​IMG]
  Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Soldan Daralan Kaplama
  [​IMG]
  İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Tehlikeli Eğim (Çıkış)
  [​IMG]
  Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Tehlikeli Eğim (İniş)
  [​IMG]
  İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Tehlikeli Viraj Yön Levhası
  [​IMG]
  Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Tünel Yaklaşımı
  [​IMG]
  İleride bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Vahşi Hayvanlar Geçebilir
  [​IMG]
  Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yandan Rüzgar
  [​IMG]
  Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Yaya Geçidi
  [​IMG]
  Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yolda Çalışma
  [​IMG]
  Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur

  Trafikte Bilgi işaretleri
  [​IMG]
  Akaryakıt İstasyonu

  [​IMG]
  Karayolu kenarında, araçların ihtiyacı olan akaryakıt istasyonu bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]

  [​IMG]Ana Yol
  [​IMG]
  Bu levhanın hitap ettiği yolun anayol olduğunu bildirir ve bu yoldaki araçların tali yoldaki araçlara göre ilk geçiş hakkına sahip olduğunu hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Ana Yol Bitimi
  [​IMG]
  Levhanın hitap ettiği yolun anayol niteliğinin sona erdiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası
  [​IMG]
  İki yönlü yol kesiminden bölünmüş yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Bölünmüş yolun gidişine ayrılan kısmına girilmesini hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, çadırlı ve karavanlı kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Çayhane ve Kafeterya
  [​IMG]
  Karayolu kenarında çayhane ve kafeterya bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Çeşme
  [​IMG]
  Karayolu kenarında çeşme bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Coğrafi Bilgi Levhası
  [​IMG]
  Karayolu ile irtibatı olan geçit, göl, ırmak ve dağ gibi coğrafi unsurları yoldan yararlananlara tanıtır.
  [​IMG]
  [​IMG]Durak
  [​IMG]
  Kamu hizmeti gören yolcu taşıtlarına ait durak olduğunu bildirir. Bu levhaya her iki yönde 15 er metre mesafe içinde parketmenin yasak olduğunu hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Gençlik Kamp Yeri
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, gençlik kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Girişi Olmayan Yol Kavşağı
  [​IMG]
  Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Girişi Olmayan Yol Kavşağı
  [​IMG]
  Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Girişi Olmayan Yol Kavşağı
  [​IMG]
  Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Hastane
  [​IMG]
  Hastaneye yaklaşıldığını bildirir. Hastanenin giriş ve çıkış kapılarının heriki yönünde 5 m lik mesafe içinde park edilmesini hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]İleri Çıkmaz Yol
  [​IMG]
  Yolun ileride çıkmaz olduğunu bildirir. Bu yolla girildiği taktirde, geri dönmek için yapılacak manevraların tehlikeli olabileceğini anlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]İleride Sola Dönüş Yasağı Bulunan Kavşak
  [​IMG]
  Sola dönüşlerin yasaklandığı bir kavşağa yaklaşan sürücülere bu yasaklamayı bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]İlk Yardım
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, yaralı ve acil hastalara yapılacak ilk yardım istasyonunun bulunduğu yeri bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]İl Sınırı Levhası
  [​IMG]
  Levhada adı yazılı il sınırına girildiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Jandarma
  [​IMG]
  Karayolu kenarında jandarma karakolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kamp Yeri
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Karavanlı Kamp Yeri
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, karavanlı kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kavşak İçi Yön Levhası
  [​IMG]
  Sürücülere, kavşak öncesi yön levhasıyla verilen bilgileri kavşağa girdiklerinde teyid eder ve hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Kavşak Öncesi Şerit Seçimi Levhası
  [​IMG]
  Çok şeritli yollarda kavşak yaklaşımlarında gidilecek yere göre uygun şeride girilmesini belirtir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kavşak Öncesi Yön Levhası
  [​IMG]
  Kavşağa yaklaşan sürücülerin gitmek istedikleri yönü(yerleşim merkezlerini) emniyetli bir uzaklıktayken seçmelerini sağlar, yol numaralarını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Lokanta
  [​IMG]
  Karayolu kenarında lokanta bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mesafe Levhası
  [​IMG]
  Takip edilen yol güzergahındaki en yakın meskun, mahal ile bu yolun ulaştığı ana ulaşım merkezine olan mesafeyi bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Meskun Mahal (Yerleşim Birimi)
  [​IMG]
  Takip edilen yol güzergahındaki il, ilçe, bucak ve köy olarak meskun mahallere girildiğini bildirir, meskun mahal şartlarına uyulmasını hatırlatır. Ayrıca girilen meskun mahali nüfusunu ve rakamını gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Meskun Mahal Sonu
  [​IMG]
  Girilen meskun mahalden çıkıldığını ve meskun mahal şartlarının sona erdiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Meskun, Mahal ve Kavşak Çıkışı Mesafe Levhası
  [​IMG]
  Meskun, mahal ve kavşak çıkışlarından sonra en yakın meskun, mahal ile bu yolun ulaştığı ana ulaşım merkezine olan uzaklığı ve yol numaralarını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Motorlu Taşıt Yolu Başlangıcı
  [​IMG]
  Motorlu taşıtların yararlanacağı yolun başlangıcını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Motorlu Taşıt Yolu Sonu
  [​IMG]
  Motorlu taşıtların yararlanacağı yolun sona erdiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Okul Geçidi
  [​IMG]
  Okul geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir. İlk geçiş hakkının karşıya geçen ya da geçmek üzere olan öğrencilere verilmesini hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Önceliği Olan Yön
  [​IMG]
  İki yönlü yollarda, karşılıklı olarak birbirlerine yaklaşan iki aracın eminiyetle geçemeyeceği dar kesimlerde karşılaşması haline; beyaz ok yönünde hareket edenin karşı yönden gelene göre yolu önce kullanma hakkı olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Otel veya Motel
  [​IMG]
  Karayolu kenarında otel veya motel bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Piknik Yeri
  [​IMG]
  Karayolu kenarında piknik yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Polis
  [​IMG]
  Karayolu kenarında Trafik Polisi karakolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Şerit Kullanma Levhası (Tırmanma)
  [​IMG]
  Tırmanma şeridi bulunan yol kesimlerinde ağır araçların tırmanma şeridini izlemelerini, orta şeridin diğer hafif araçlara bırakılmasını, en soldaki şeride geçilemeyeceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Şerit Kullanım Levhası (Başüstü)
  [​IMG]
  Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda ağır araçların sağ şeritten, hafif araçların orat şeritten yararlanmaları gerektiğini en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılacağını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı)
  [​IMG]
  Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda kamyon, çekici, lastik, tekerlekli traktör, iş makinesi gibi ağır araçların sağ şeritten yararlanmaları gerektiğini; en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılmasını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Tamirhane
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, arızalanan araçların tamir edilebileceği yeri bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Tek Yön
  [​IMG]
  Yolun ok yönünde tek yönlü olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Telefon
  [​IMG]
  Karayolu kenarında, kaza ve yol arızaları gibi hallerde telefonla haberleşme imkanbı bulunduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Tünel Girişi
  [​IMG]
  Daha önce tünel yaklaşımı levhasıyla bildirilen tünele gelindiğini bildirir. Tünel aydınlatılmamışsa farlar yakılır, far yoksa diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  [​IMG]
  [​IMG]Türkiye Devlet Sınırı Levhası
  [​IMG]
  Karayolu ile Türkiye' ye gelenlere sınır kapılarımıza geldiklerini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yangın Tehlikesi
  [​IMG]
  Karayolunun, orman geçişleri gibi yangın tehlikesi bulunan kesimlerini bildirir. Yanan sigara ve kibrit gibi yakıcı cisimlerin araç dışına atılmamasını hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Yaya Geçidi
  [​IMG]
  Yaya geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir. İlk geçiş hakkının karşıya geçen ya da geçmek üzere olan yayalara verilmesini hatırlatır.
  [​IMG]
  [​IMG]Yol Numarası
  [​IMG]
  Bir il sınırı içinde ikinci derece önemli olan ve şehir, kasaba, ilçe, bucak gibi merkezleri birbirine ve komşu illerdeki yakın ilçe merkezlerine, devlet yollarına, limanlara, havaalanlarına ve kamu ihtiyacının gerektiği diğer yerlere bağlayan yollara ise il yolu denir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yol Numarası
  [​IMG]
  Avrupa ülkeleri arası anlaşmasıyla yollara verilmiş olan numaralardır. Kavşak öncesi levhalarıyla meskun, mahal ve kavşak çıkışı levhalarında bu numaralar verilmek suretiyle takip edilecek yolun ve gidilecek yerin seçimini sağlar.
  [​IMG]
  [​IMG]Yürüyüş Başlangıcı
  [​IMG]
  Karayolu kenarında yürüyüş yolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yüzme Yeri
  [​IMG]
  Karayolu yakınında bulunan suda yüzülebileceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yüzülmez
  [​IMG]
  Karayolu yakınında bulunan yolda yüzülemeyeceğini bildirir.
  [​IMG]

  Trafik Tanzim İşaretleri

  [​IMG]Ada Etrafında Dönünüz
  [​IMG]
  Dönel kavşak girişlerinde ada etrafında dönüş yönünü ve aksi işaretlenmedikçe ada etrafında dönüş halinde bulunan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]At Arabası Giremez
  [​IMG]
  At arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. At arabası sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Azami Hız Sınırlaması
  [​IMG]
  Belirlenmiş olan azami hız limiti veya bu limitlerin altındaki hız limitlerini hatırlatır. Sürücülerin levhada belirtilen hız sınırlarını aşmamaları gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Bisiklet Giremez
  [​IMG]
  Bisikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu
  [​IMG]
  Daha önce konulmuş olan bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir (Yapım, bakım, onarım yapılan yol kesimlerinde konulan birden fazla yasaklama ve kısıtlamalar gibi.)
  [​IMG]
  [​IMG]Dingil Başına .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Dingil ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Dingil ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Dur
  [​IMG]
  Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak gelişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir.
  [​IMG]
  [​IMG]El Arabası Giremez
  [​IMG]
  El arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. El arabası sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Geçme Yasağı Sonu
  [​IMG]
  Daha önce konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.
  [​IMG]
  [​IMG]Genişliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Levhada belirtilen ölçüden daha geniş olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha geniş araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Gümrük - Durmadan Geçmek Yasaktır
  [​IMG]
  Gümrük teşkilatı bulunan sınır kapılarında ve karayollarındaki araçların gümrük kontrolü için durdurulması gereken diğer yerlerde, sürücülerin durmak mecburiyetinde olduklarını bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Her İki Yandan Gidiniz
  [​IMG]
  Yolun gidişe ayrılan kısmı üzerinde refüj, ada veya sabit cisim bulunması halinde, bunların önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin her iki tarafından da gidilebileceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Hız Kısıtlaması Sonu
  [​IMG]
  Yolun önceki bir kesiminde konulmuş olan hız kısıtlamalarının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra kullandıkları aracın cinsine göre hızlarını arttırabilirler.
  [​IMG]
  [​IMG]İleri Mecburi Yön
  [​IMG]
  Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileriye gidilmesini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]İleri ve Sağa Mecburi Yön
  [​IMG]
  Kavşaklarda sağa dönüşlerin dönüş adalarıyla korunmuş olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sağa gidilmesini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]İleri ve Sola Mecburi Yön
  [​IMG]
  Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sola gidilmesini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kamyon Giremez
  [​IMG]
  Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Kamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu
  [​IMG]
  Daha önce kamyonlar için konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Kamyon sürücüleri, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki araçları geçebilirler.
  [​IMG]
  [​IMG]Kamyonlar İçin Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır
  [​IMG]
  Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden kamyonların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Karşıdan Gelene Yol Ver
  [​IMG]
  İki yönlü taşıt yolunun daimi veya arıza nedeniyle (Köprü, menfez geçit, kayma, çökme gibi) iki aracın emniyetle geçemeyeceği şekilde dar olduğu yönlerde karşı yönden gelen araca geçiş kolaylığı sağlanmasını bildirir. Karşı yönden gelen araç dar kesimi geçtikten sonra, yola devam edilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mecburi Asgari Hız :
  [​IMG]
  Otoyollarla ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden kalkışını sağlamak amacıyla, levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mecburi Asgari Hız Sonu
  [​IMG]
  Daha önce konulmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mecburi Atlı Yolu
  [​IMG]
  Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece atların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mecburi Bisiklet Yolu
  [​IMG]
  Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece bisikletlerin kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mecburi Yaya Yolu
  [​IMG]
  Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece yayaların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Mopet Giremez
  [​IMG]
  Mopetlerin (Motorlu Bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Mopet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Motorlu Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Motosikletler de dahil olmak üzere motorlu taşıtlarını bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Motorlu taşıt sürücülerinin bu yola girmemelri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Motosiklet Giremez
  [​IMG]
  Motosikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Motosiklet Dışında Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol
  [​IMG]
  Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (motosiklet dışında) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır
  [​IMG]
  Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden bütün araçların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Öndeki Taşıt .... metreden Daha Yakın Takip Edilemez
  [​IMG]
  Yol ve trafik şartları nedeniyle, araçlar arasındaki takip mesafesinin levhada belirtilen mesafeden az olmamasını bildirir. Sürücülerin bu hususa uymaları gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Otobüs Giremez
  [​IMG]
  Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Otobüs sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez :
  [​IMG]
  İlgililerce belirtilen miktardan fazla patlayıcı ve parlayıcı madde taşıyan araçların bu yola, köprü, menfez, tünel, altgeçit gibi sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağa Dönülmez
  [​IMG]
  Yaklaşılan ilk levhada sağa dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sağa dönmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağa Mecburi Yön
  [​IMG]
  Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa hareket edileceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağa ve Sola Mecburi Yön
  [​IMG]
  Bazı yönlerin trafiğe kapalı olması haline veya kavşaklarda ve servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa ve sola gidilmesini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sağdan Gidiniz
  [​IMG]
  Bölünmüş yollarda refüj başlarına, kavşaklardaki diğer adalarla yol platformu üzerindeki sabit cisimlerin önüne konulan bu levha, röfüjün, adanın veya sabit cismin sağından gidilmesini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır
  [​IMG]
  Araçlardaki sesli ikaz cihazlarının, tehlike anlarında ikaz görevi dışında kullanılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin gereksiz yere bu ses cihazlarını kullanmamaları gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sola Dönülmez
  [​IMG]
  Yaklaşılan ilk levhada sola dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sola dönmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Sola Mecburi Yön
  [​IMG]
  Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sola hareket edileceğini bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez :
  [​IMG]
  İlgililerce belirlenmiş olan miktarlardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların bu yola, sanat yapılarına ve tesislere girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir.
  [​IMG]
  [​IMG]Tarım Traktörü Giremez
  [​IMG]
  Lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür aracı sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Bisiklet, motorlu bisiklet(mopet) ve el arabaları dışındaki araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Taşıt Trafiğine Kapalı Yol
  [​IMG]
  Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan da araçların girmemesi gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Treyler Giremez
  [​IMG]
  Römorklu kamyonların veya römorklu lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür araöları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]U Dönüşü Yapılmaz
  [​IMG]
  Her ne şekilde olursa olsun geri dönme manevralarının yapılmasının yasaklanmış olduğunu belirtir. Sürücülerin burada geri dönüş yapmamaları gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Uzunluğu ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Levhada belirtilen ölçüden daha uzun olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha uzun araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yaya Giremez
  [​IMG]
  Yayaların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yayaların bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yol Ver
  [​IMG]
  Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Anayoldan gelen araçlar varsa, ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra kavşağa girilir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yüklü Ağırlığı .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Yüklü ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yüklü ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Yüksekliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
  [​IMG]
  Levhada belirtilen ölçüden daha yüksek olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha yüksek araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  [​IMG]
  [​IMG]Zincir Takmak Mecburidir
  [​IMG]
  Patinaj zinciri takılmasının mecburi olduğunu, en az iki çekici tekerleğe zincir takılmasının gerekli olduğunu bildirir.
  [​IMG]
  [​IMG]Zincir Takma Mecburiyeti Sonu
  [​IMG]
  Zincir takma mecburiyetinin sona erdiğini bildirir.
  21 Mart 2011
  #6
 8. Bu konuda bile aradğını bulamıyorsan sana kimse yardım edemez.:hehehe:
  26 Mart 2011
  #7
soru sor

Trafik levhalarının anlamları?