tükenmez kalemi kim buldu?

İsimli konu WH 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisinde, S-M+ üyesi tarafından 14 Nisan 2008 tarihinde yazılmıştır. tükenmez kalemi kim buldu? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ladislao Biro Macar bir heykeltraş, ressam ve yazardır. Aynı zamanda düzeltmendir ve kaleminin mürekkebini devamlı yenilemek zorunda olması onu deliye çevirmektedir.

  1930’ların başında, kimyacı kardeşi Georg ile birlikte tekrar tekrar mürekkep doldurma ihtiyacı olmayan ve sayfaları bulaştırmayacak bir kalem yapmak üzere deneylere başladılar.

  Biro fark etti ki gazete basımında kullanılan mürekkep çabucak kuruyor, sayfayı ıslak ya da bulaşık bırakmıyordu. Aynı tip mürekkebi kullanacak bir kalem yapmaya karar verdi. Kalemin ucunu bu koyu mürekkebin akabileceği şekilde tasarladı. Bunu, kalemin ucuna minik bir top koyarak başardı. Kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe top dönüyor, kalemin içinden aldığı mürekkebi kontrollü bir şekilde kağıda ulaştırıyordu. Aslında bu özelliğin patenti, 1888 yılında deriyi işaretlemeye yarayan bir ürün için, John J. Loud tarafından alınmıştı. Ancak ticari olarak uygulamaya sokulamamıştı. Laszlo Biro tükenmez kalemin patentini 1938 yılında aldı.

  1943 yılında iki kardeş Arjantin’e taşınarak buluşlarını finanse etmeye istekli bir yatırımcı buldular. Tükenmez kalemlerini Birome adı altında Arjantin’de pazarlamaya başladılar. Bir süre sonra, İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine kalem sağlayan bir fabrika açtılar.

  Ancak yağmur altında yazabilme özelliğini kazandıktan sonra tükenmez kalemi halka pazarladılar. İlk 5000 müşteriye yağmur altında yapılan tanıtımdan birkaç yıl sonra şirket, BIC Corporation tarafından satın alındı ve tükenmez kalemin hikayesi günümüze ulaştı.
  14 Nisan 2008
  #1
 2. tükenmez kalemi kim buldu? Cevapları

 3. hiç tükenmeyen kalemi kim bulcak acaba:D
  15 Nisan 2008
  #2
 4. orası bu ve gelecek bilimadamlarına kalmış
  17 Nisan 2008
  #3
 5. teşekkürler
  19 Nisan 2008
  #4
 6. teşekkürler...
  4 Mayıs 2008
  #5
 7. Teşekkürler, sağol. :)
  6 Eylül 2008
  #6
 8. Bilgi için teşekkürler.:)
  30 Mart 2009
  #7
soru sor

tükenmez kalemi kim buldu?