Tunadan Uan Ku-Glten Dayolu -kitap ozeti

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, cagoooo üyesi tarafından 28 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Tunadan Uan Ku-Glten Dayolu -kitap ozeti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Tuna’dan Uçan Kuş-Gülten Dayıoğlu

  KİTAP ÖZETİ

  Kitabın Adı: Tuna ‘dan Uçan Kuş

  Kitabın Yazarı: Gülten DAYIOĞLU

  Olayın Geçtiği Yer: Tuna nehri kıyısı, Nemçe Sancağı sınırları (Pirak çiftliği).

  · Kişiler:

  Boris: Aklı, güzelliği, yetenekleri ile dillere destan bir çocuktu.

  · Kitabın Özeti:

  Boris, tuna kıyılarında yaşayan, çok akıllı ve olağanüstü yeteneklere sa*hip bir çocuktu. Padişah fermanıyla devşirmeye alındı. Zorla annesinin kollarından ko*parılan Boris, Başkent İstanbul’a ***ürülürken, Turnacıbaşı’nın elinden kaçtı. Daha sonra,azılı eşkıya Dramalı Deli Hüseyin’e tutsak oldu. Afrika’da köle pazarlarında sa*tılarak kendini Habeşistan sarayında buldu. Diri diri gömülme pahasına buradan kurta*rıldı.Yeniden İstanbul’a getirildi. Adı değiştirilip “Behram” oldu. Kısa sürede Padişa*hın gözüne girdi.Topkapı Sarayı’nda, Enderun okulunda eğitim görerek, yükselmeye başladı.

  Behram, Tuna’dan uçan bir kuştu. Asya, Afrika, Avrupa göklerinde yıllar yılı kanat çırptı. Soluk kesici serüvenlere daldı. Başından akla gelmedik olaylar geçti. Sonra bir gün kanadı kırıldı. Ama, o yılmadı. Yaşamı boyunca zihin, bellek ve gönül kanatlarıyla uçmayı sürdürdü.


  Devşirmelikten Osmanlı Başvezirliğine yükselen Boris, en sonunda yurduna döndü. Burada halka eğitim hizmeti verdikten sonra, hayata gözlerini yumdu.

  · Kitap Hakkındaki Düşüncelerim: Bu kitap; aklı ve yetenekleriyle ünlü Boris’in acıklı, heyecanlı serüvenini akıcı bir dille bizlere aktarmıştır. Bu kitabı arkadaşlarıma tav*siye ediyorum.

  · Yazar Hakkında Bilgi:

  GÜLTEN DAYIOĞLU

  1935 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya gelen Gülten DAYIOĞLU, ilk ve orta öğrenimini, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptıktan sonra, İstanbul Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Bir süre İstanbul Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Dışarıdan sınavlara girerek ilkokul öğretmeni oldu. 15 yıllık hizmetten sonra, 1976 yılında istifa ederek öğretmenlikten ayrıldı.

  15 yaşlarında yazı denemelerine başlayan Dayıoğlu, ilk kez 1963 yılında DÖL adlı öyküleriyle yazı hayatına atıldı ve 1964 – 1965 Cumhuriyet Gazetesi Yunus NADİ öykü ödülünü aldı.

  “Dünya Çocukların Olsa” adlı çocuk romanı, 1986’da Almanya Yayıncılar Birliği’nce “Gençliğe yarın umudu veren” diye tanımlanan dünyaca ünlü üç yüz çocuk kitabı dizisine seçilmiştir. Yazarın Tomurcuk dizisi (1984 – 1985) adıyla yayınlanan uzun öyküleri şunlardır: Azat Kuşu, Şenlik Günü, Kır Gezisi, Uçan Motor, Deli Bey, Sıcak Ekmek, Uçurtma, Kumluktaki Yavru Martı. Gülten DAYIOĞLU ayrıca, Ayşegül (Caroline) adlı çocuk kitapları dizisinin on altı kitabını Türkçe’ye uyarlamıştır.

  Yazarın roman, öykü, radyo ve televizyon oyunları yanında, yurt dışındaki işçi çocuklarının eğitim ve öğrenimlerine ilişkin sorunlarını içeren inceleme yazıları Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yayınlanmıştır. Çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdüren Dayıoğlu’nun son olarak, yurtdışından kesin dönüş yapan işçi ailelerinin köy, kent, kasaba ve gece kondu kesimlerinde topluma uyum sorunlarını konu eden Geriye Dönenler yayınlanmıştır.
  28 Kasım 2007
  #1
 2. Tunadan Uan Ku-Glten Dayolu -kitap ozeti Cevapları

 3. saol..................
  6 Aralık 2007
  #2
 4. paylaşım için saol........
  15 Aralık 2007
  #3
 5. paylasım için tesekkurler...
  19 Aralık 2007
  #4
 6. SaoL&)[sigara]:deli::hehehe:
  30 Nisan 2009
  #5
 7. çok sağol :)
  19 Mart 2012
  #6
 8. iğrennçççç..
  15 Nisan 2012
  #7
 9. çok güzel bir kitap çok begendim.
  20 Nisan 2012
  #8
 10. ÖZET BENCE ÇOK YETERSİZ
  20 Mart 2014
  #9
soru sor

Tunadan Uan Ku-Glten Dayolu -kitap ozeti