Tüp bebek tedavisinde pes etmeyin

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 2 Ocak 2008 tarihinde yazılmıştır. Tüp bebek tedavisinde pes etmeyin hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edememiş çiftlere uygulanan, yardımcı üreme teknikleri içinde yer alan en etkili tedavi metodlarından tüp bebek, çiftlere yeni umut ışığı doğuruyor

  İLK kez İngiltere'de uygulanan, 1990'lardan sonra başdöndürücü bir hızda ilerleme kaydederek bugünlere gelinen tüp bebek yönteminde, kadından toplanan yumurtaların laboratuar ortamında eşindan alınan spermlerle döllendirilerek, oluşan embriyoların gelişim sürecine bağlı olarak 2 ila 5 gün sonra tekrar kadının rahmine yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Tüp bebek konusundaki bilgilerini Tercüman okurlarıyla paylaşan Doktor Serap Yaltı, önemli bilgiler verdi.

  t Tüp bebek uygulamasına ne zaman başvurulmalıdır?

  Açıklanamayan infertilitesi olup, bu nedenle 3-4 kez intrauterin aşılama yapılıp, başarılı olunamayan olgularda, geçirilmiş karın içi ameliyat, enfeksiyonlar, dış gebeliklere bağlı rahim kanal tıkanıklığı olanlar ya da istemli olarak daha önce tüplerini bağlatıp ,sonrasında çocuk isteyen olgularda, hiç spermi olmayan vakalarda, kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde etmek amacı güdülen vakalarda tüp bebek uygulamasına geçilmelidir.

  t Uygulama ne şekilde olmalıdır?

  Tüp bebek uygulamasına karar verildiğinde, öncelikle hasta ile detaylı bir öngörüşme yapılarak, elinde mevcut daha önce yapılmış testleri gözden geçirilmeli, dikkatli bir şekilde kayıt altına alınmalıdır. Vaginal smear ve serolojik testler yapılmalıdır. Özellikle adetin 3. günü yapılacak jinekolojik muayene, ultrason ve hormon analizleri yumurtalık rezervinin , varsa, bir patolojinin saptanması açısından esastır. Adet bitiminde rahim içi yapışıklık, yer kaplayan lezyonların saptanması , rahim anormalliklerinin saptanması amacıyla ilaçlı rahim filmi çekilmelidir.

  Tedavi protokolü kadının yaşına, yumurtalık rezerv bulgularına, daha önce yapılan tüp bebek tedavilerinde alınan yanıtlara göre planlanır.

  Uygulama 3

  aşamalıdır:

  1-Yumurtaların uyarılması (Kontrollü overian hiperstimülasyon) : Bunun için çeşitli hormon preparatları belli doz ve sürelerde verilir.

  2-Olgunlaşan yumurtaların toplanması

  3-Embriyo oluşumunu sağlamak amacıyla kadından toplanan yumurtalar ile erkekten alınan spermin laboratuar ortamında döllenmesinin sağlanması, oluşan embriyoların 2 ila 5. günlerde tekrar kadın rahmine transferinin sağlanması şeklindedir. Transferin 12 ve 14. günlerinde de kanda gebelik testi yapılır.

  t Kimlere kaç kere tüp bebek uygulanır?

  Tüp bebek uygulamasında bir sınırlama olmamakla beraber, 6 kez uygulamadan sonra başarı oldukça azalmaktadır. Maddi , manevi sabır gösterebilen olgularda 4 uygulamada gebeliği yakalama şansı yüzde 70 lere çıkmaktadır.

  Genel manada genç vakalarda başarı oranı yaklaşık yüzde 50 iken, 40 yaş ve üstünde bu dramatik olarak azalmakta ve yüzde 3’lerde seyretmektedir.

  t Yaş sınırlaması var mı, başarı oranı nedir?

  Tüp bebek tedavisinde yaş sınırından çok, yumurtalık rezervi tedaviyi yönlendiren ana faktördür. İlerleyen yaşla beraber çoğu vakada yumurtalık rezervi keskin bir düşüş gösterir. Menapozda ise bu sayı 1000 in altındadır. Dolayısı ile şahıslarda farklılıklar olmakla beraber yaşın ilerlemesi tedaviye başlama kararını ve başarıyı direkt olarak etkiler.
  --------------------------------------------------------------------------------


  Annelik şansınızı garantileyebilirsiniz

  KANSER olduğunuzu duyduğunuzda hayatınız değişir. Ancak risklerin neler olduğunu öğrendikten sonra geleceğiniz hakkında en doğru kararları verebilirsiniz. Değişik kanser tedavileri (kemoterapi, ışın tedavisi ve cerrahi) üreme sisteminizi farklı yönlerden etkiler. Genellikle yüksek doz ve uzun süreli tedavi kısırlık riskini arttırır. Yaş, ilaç tipi, radyasyon bölgesi ve diğer faktörlerde riski etkilemektedir. Örneğin radyasyonun yumurtalılara veya yakınına verilmesi kısırlığa neden olabilir. Hipofiz bezine veya beyninizdeki hormon üreten alanlara radyasyon verilmesi normal hormon üretimini değiştirerek kısırlığa neden olur. Eurofertil Üreme Sağlığı Merkezi medikal sorumlusu Dr. Hakan Özörnek' e göre bu riskleri tedavi başlamadan önce mutlaka uzman doktorunuza danışmalısınız.

  Riskleri bilmek şart

  Doğduğunuzda yumurtalıklarınızda belli sayıda yumurta vardır. Kanser tedavisinde yumurtalarınızın bir kısmı veya tamamı zarar görebilir ve yok olabilir. Kaybedilen yumurtalar erken yumurtalık yetmezliği ve kısırlığa neden olur, çünkü hiçbir zaman yeni yumurta oluşmaz. Erken menopoz, 40 yaş öncesi gelişen menopozdur. Bazı kadınlar, kanser tedavisi sonrası hızla menopoza girer, bu aynı zamanda kısırlık demektir. Bazı kadınlar ise normal adet dönemlerine dönerler ve bunlar doğurgandır. Adetin geri dönmesine rağmen yumurta deponuz zarar görmüş olabilir ve erken menopoza girebilirsiniz.

  Embriyo dondurma

  Dr. Hakan Özörnek kanser tedavisi öncesi üreme şansınızı korumanız için 2 yol olduğunu belirtiyor. Bunlardan biri; Embriyo dondurmak, diğeri de yumurtaların dondurulması. Evliyseniz embriyo dondurulması yöntemini tercih edebilirsiniz. Üremenin korunmasında kanıtlanmış başarılı bir yoldur. Bu yöntem yumurtanızın olgunlaşması için alınır, döllenir ve siz onları kullanmaya hazır oluncaya kadar dondurulur. Evli değilseniz kullanabileceğiniz yöntem Yumurta dondurulmasıdır. Bu yöntemde yumurtanızı olgunlaştırmak için hormonal ilaç tedavisi gerekir. Bunun ardından yumurtanız toplanır ve siz onu kullanıncaya kadar dondurulup saklanır. Kanser sonrası sağlıklı çocuk olabilir. Doğum kusuru oranı genel nüfus ile aynıdır. Ebeveyn kanser tipi kalıtsal değilse çocuklarda kanser görülme riski yüksek değildir.
  2 Ocak 2008
  #1
 2. Tüp bebek tedavisinde pes etmeyin Cevapları

soru sor

Tüp bebek tedavisinde pes etmeyin