Tüpleri bağlatmak son karar değil

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 16 Mayıs 2008 tarihinde yazılmıştır. Tüpleri bağlatmak son karar değil hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Tüpleri bağlatmak son karar değil  Tüplerini bağlattıktan sonra anne olmak isteyen bayanların hayali laparoskopik yöntemle gerçek oluyor.

  Tüplerini bağlatan, ancak daha sonra tekrar doğum yapmak isteyen kadınların bebek sahibi olmaları artık kolaylaştı. Tüpler artık, laparoskopik cerrahi yöntemiyle açılıyor. Üstelik 40 yaşındaki bayanlara bile uygulanan yöntemin ücreti devlet tarafından da karşılanıyor.

  Kısa bir süre öncesine kadar tüplerini bağlatan bayanlar yeniden bebek sahibi olmak istediklerinde sıkıntılı bir ameliyat sürecinden geçiyorlardı. Ancak artık laparoskopik cerrahi yöntemiyle sıkıntılar aşıldı. Bütün sigortalı bayanların yararlanabildiği laparoskopik işlemindeki harcamayı Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyor. Yeni tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Turan Çetin, söz konusu ameliyatı eskiden karın açarak yaptıklarını, şimdiise karın içine girerek tüpleri açtıklarını söyledi. Adeta ayaktan tedavi şeklinde yapılan ameliyatın riski de yok. Çetin, hastaların 4-6 saat hastanede kaldıktan sonra aynı gün evlerine gidebildiklerini kaydetti. “Ancak tüplerini bağlatmış her bayan yeniden bebek sahibi olamıyor” diyen Prof. Dr. Çetin, bu tedavi yönteminin yumurta kalitesi, rezervi iyi olan hastalar için önerildiğini belirterek, “40 yaşında bile olsa tüplerinin açılması mümkün” dedi.
  16 Mayıs 2008
  #1
 2. Tüpleri bağlatmak son karar değil Cevapları

 3. ben ahmetcanın annesiyim verilen bilgiler güzel
  28 Ocak 2009
  #2
 4. PAYLasım ıcın saoL ...
  15 Temmuz 2009
  #3
 5. evet ben de baglattım fakat tekrar bebek sahibi olmak istiyorum yönteminizi okudum ve sizinle irtibata geçmek istiyorum nasıl ulaşabilirim size
  12 Ocak 2011
  #4
soru sor

Tüpleri bağlatmak son karar değil