Türk Tarih Filmleri

İsimli konu WH 'Sinema, Tv, Tiyatro' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 25 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Türk Tarih Filmleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  Geçen yıllarda Kültür Bakanı Ertuğrul Günay şöyle bir demeç vermişti; "Kral Arthur’la ilgili kaç film çevrilmiştir? Bizim çocuklarımız Arthur’u bilir de, Kanuni, Fatih, Hektor, Ksantos’ta savaşanlar ve Kadeş Antlaşmasını imzalayanlarla ilgili, görsel hafızalarında bir şey yoktur. Kral Arthur’un yaşadığı kasabayı, neredeyse 40 film gördüğüm için ezbere biliyorum ama Topkapı’yı bizim çocuklarımız bilmiyor." Bakan gerçekten çok önemli bir noktaya parmak basmıştı; Türk tarih sineması ne hâllerdeydi?

  Sinemanın insan psikolojisindeki etkisi artık bilinen bir gerçek. Özellikle ABD sinemasının (Hollywood); Nazi Almanyası'ndan tutun Doğu kültürlerine dek birçok batı karşıtı unsuru, bu araç ile dünya kamuoyunda kötülediğini biliyoruz. Ancak bu filmlere karşı gösterilen reaksiyonlardaki en büyük hata, kendi kültürümüzü tanıtan filmler çekmek yerine, Hollywood filmlerini sansürlemek oluyor. Serdar Ortaç bir klibine 2 milyon $ harcarken, Türk sinemasının çıkardığı en bütçeli filmin 8-10 milyon $'larda kalması gerçekten üzücü. Bu yazımda, Türk tarih filmlerini kabataslak olarak inceleyeceğim. Türk tarih filmlerini 6 gruba ayırdım; gruplar şöyle;


  • Kurtuluş Savaşı filmleri ( 62 adet )
  • Osmanlı dönemi filmleri ( 103 adet )
  • İslam öncesi dönem Türk tarihi ( 29 adet )
  • Dini – tarihi filmler ( 19 adet )
  • Osmanlıya kadar İslami dönem filmleri ( 14 adet )
  • Çeşitli dönemler ile yakın tarihimizden filmler ( 33 adet )
  Kurtuluş Savaşı Filmleri

  Kurtuluş Savaşı filmlerine baktığımızda, özellikle ilk yıllarda dahi çekilen filmlerin olduğunu görüyoruz. 1932 yapımı "Bir Millet Uyanıyor" filmi ve birkaç yıl sonra çekilen "İstiklal Madalyası" gibi filmler, Türk sineması için önemli atılımlardı. Genellikle bu tür filmlerde önemli bir mektubun yerine ulaştırılması, İstanbuldan silah kaçırılması veya Anadolu’ nun herhangi bir yerinde geçen kahramanlık ve aşk öyküsü gibi konular ele alınmıştır.

  Osmanlı Dönemi Filmleri

  Türk tarih sinemasının en çok rağbet gösterdiği alan, Osmanlı dönemi olmuştur. 103 adet filmin çekildiği Osmanlı dönemi, aslında bayağı fantastiktir. Tek kişinin orduları yendiği bu tip filmler, ortalama 4-5 seri şeklinde devam etmiştir.

  Malkoçoğlu, Kara Murat gibi uzun soluklu filmler, pek sanatsal değeri olmayan ve genelde yüzde tebessüm oluşturan filmlerdir. 8'er film şeklinde sürdürülen bu filmler, coğrafya ve tarihi gerçeklik açısından pek de nesnel değildir. Ancak herşeye rağmen saygı uyandırır. Son dönemde "Abdülhamid Düşerken" türünde filmler de çevirlmiştir.

  İslam Öncesi Türk Tarihi

  "Tarkan" gibi filmler bu kategoriye girmektedir. Genelde çizgi romanlardan uyarlanan filmler, Attila ve Cengiz Han gibi isimler üzerinde yoğunlaşır.

  Dini Filmler

  70'li yıllarda patlama gösteren erotik filmlerin yanısıra, yine sadece para amaçlı çekilen din-tarih mozaikli filmler de mevcuttur. Örnek olarak 1961 yapımı Nejat Saydam filmi "Hazreti Ömer'in Adaleti" ve 1973 yapımı Atıf Yılmaz filmi "Mevlana" gösterilebilir. Peygamberler ve halifeler ile ilgili filmler de bu kategoriye girmektedir.

  Osmanlı Öncesi Tarihi Filmler

  Seçuklu ve diğer İslam devletlerini konu alan filmleri bu kategoriye sokabiliriz. 6 filmden oluşan Battal Gazi serisi ve Süreyya Duru'nun "Selehaddin Eyyubî" filmleri bu kategorinin demirbaşlarıdır.

  Yakın Tarihimiz ile İlgili Filmler

  Özellikle son yıllarda hem dizi hem de film piyasasında patlama gösteren bu filmler, genelde darbelerin anatomileri üzerine yoğunlaşmaktadır. 27 Mayıs ve 12 Eylül gibi yakın tarihin kırılma noktalarını inceleyen filmerden bazıları "Kore Savaşı" ve "Güz Sancısı"dır.

  Türk tarih filmleri, genel itibari ile kırılamayan tabuların içerisine ve yeteneksiz çalışanların eline hapsedildiği için, şu ana kadar yeterince gelişme gösterememiştir. Örneğin, son dönem Osmanlı filmlerinden en fazla dikkati çeken film olan Abdülhamid Düşerken, olaydan ziyade aşk & seks gibi unsurlara fazlsıyla kaydığı için yeterince başarılı olamamıştır. Bir milletin en iyi propaganda aracı olan sinemayı tam anlamıyla kullanabilmek, bize hem maddi hem de psikolojik olarak önemli bir kazanç sağlayacaktır
  25 Mayıs 2010
  #1
 2. Türk Tarih Filmleri Cevapları

soru sor

Türk Tarih Filmleri