Türkiyenin Turistik Değerleri

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 27 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Türkiyenin Turistik Değerleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 1.Tabii Harikalar
  Görünüşleri ve özellikleriyle insanlarda hayranlık uyandıran,benzeri bulunmayan,tabiatta kendiliğinden oluşmuş güzelliklerdir.Ülkemizdeki tabii harikalardan bazıları şunlardır:
  - Pamukkale(Denizli)
  Şifalı suları,bembeyaz travertenleri,tarihi eserleri ile dünyada benzeri bulunmayan turistik bir yöremizdir.Pamukkale bu özellikleri sebebiyle bir tabiat harikasıdır.Dünyadaki tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.Özelliklerinin bozulmaması için devlet tarafından koruma altına alınmıştır.
  -Peribacaları(Nevşehir)
  Peribacaları Göreme vadisinde bulunmaktadır.Tabiat olaylarının zamanla kayaları aşındırmasıyla oluşturduğu bacaya benzeyen şekillere peribacası denir.Peribacaları,dünyada benzeri bulunmayan büyüleyici güzelliği sebebiyle bir tabiat harikasıdır.
  2.Turizme Elverişli Mağaralar
  Mağara kayalıklarda doğal olaylarla açılan, insan veya hayvanlarca barınak olarak kullanılabilen çukur ve boşluklardır.Ülkemizdeki önemli mağaralardan bazıları şunlardır:
  -Damlataş Mağarası(Antalya)
  -İnsuyu Mağarası(Burdur)
  3.Obruklar
  Obruk; tabiat olaylarıyla taşların bulunduğu yerlerde taşların erimesiyle oluşan,ağzı açık,derin,doğal oyuklardır.Ülkemize her yıl çok sayıda turist çeken obruklardan birisi Mersin’deki Cennet Cehennem obruklarıdır.
  4.Şelaleler
  Yüksek bir yerden sürekli bir hızla düşen akarsu kütlesine şelale denir.Ülkemizdeki önemli şelalelerden bazıları şunlardır:
  -Tortum(Erzurum)
  -Manavgat,Düden(Antalya)
  5.Şifalı Sular
  Şifalı sular çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.Ülkemize gelen turistler,tedavi olmak amacıyla şifalı suların bulunduğu yörelere gitmektedirler.
  a.Kaplıcalar
  Kaplıca,şifalı su kaynaklarının tedavide kullanılması amacıyla banyo yapmak için kurulmuş tesislerdir.Ülkemiz, kaplıcalar açısından çok zengin bir ülkedir.Bu kaplıcalardan bazıları şunlardır:
  -Çekirge(Bursa)
  -Yalova
  -Hamamözü(Amasya)
  -Gazlıgöl,Sandıklı(Afyon)
  -Gönen(Balıkesir)
  -Çeşme,Agememnon(İzmir)
  b.Ilıcalar
  Ilıca, Toprak altından çıkan şifalı su kaynağıdır.Bu suların bir kısmı banyo yapılarak, bir kısmı içerek kullanılmaktadır.Urla(İzmir) ve Ayaş(Ankara) ülkemizdeki önemli ılıcalardandır.
  6.Kış Turizmine Elverişli Dağlar
  -Uludağ(Bursa)
  -Palandöken(Erzurum)
  -Erciyes(Kayseri)
  7.Milli Parklar
  Milli park; herhangi bir ülkede ve dünyada az bulunan tabii ve tarihi değerlerin korunduğu yerdir.Çok geniş arazi parçalarından oluşur.Milli parkların başlıca özellikleri şunlardır:
  *İnsanlar tarafından yapılması mümkün olmayan doğal harikalar korunur.Örneğin; manzara,bitki örtüsü,şelale gibi tabii harikalar koruma altına alınır.
  *Vahşi ve yabani hayvanlar,kuşlar,ağaçlar,bitki örtüsü üretilir veya çoğaltılır.
  *Tarihi eserler muhafaza edilir.
  *İnsanlara dinlenme ve eğlenme imkanı sağlanır.
  Türkiye’deki Olimpos Beydağları Milli Parkı, Nemrut Dağı Milli Parkı,Köprülü Kanyon Milli Parkı ve diğerleri tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.
  27 Ekim 2008
  #1
 2. Türkiyenin Turistik Değerleri Cevapları

 3. Paylaşımın için teşekkürler... :tamam:
  24 Şubat 2009
  #2
soru sor

Türkiyenin Turistik Değerleri