Türkler nereden geldi?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, I3ARON üyesi tarafından 27 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Türkler nereden geldi? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İTÜ öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder Anadolu'nun 1071 sonrasında Türkleştiği savına karşı çıkıyor: Buradaki insanın tarihi 40 bin yıl öncesine uzanıyor..

  Amerika ve Avrupa'da Oxford gibi birkaç üniversite ve yüklü bir ücret karşılığı bazı şirketler bireysel gen incelemesi yapıyor. Bu merkezlere son dönemde Türkiye'den de başvurular yoğunlukta. Derginin ve ilgili şirketlerin sitesine girenler bir DNA numune paketi ve şifre alıyor. Ortalama olarak 100 ile 450 dolar arası bir ücret ödeniyor. Gönderilen paketteki çubukla ağız içinin bir bölümü kazınıyor ve çubuğun üzerindeki DNA numunesine hiç dokunulmadan gönderiliyor. Merkezde bu parça inceleniyor ve başvuranın atalarının nereden geldiği tespit ediliyor.

  Türklerle ilgili tüm bu genetik araştırmaların sonuçlarını yakından takip eden bir isim var: İTÜ İnsan ve Toplum Bilimi bölümü öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder. İşte onun bulguları:

  TÜRKLER ORTA ASYA'DAN GELMEDİLER

  Genetik araştırmaların Türklerle ilgili ortaya çıkardığı en büyük sonuç: Türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olmaları. Yani Türkler 1071 yılında Anadolu'ya gelmedi hatta 40 bin yıldır buradan kıpırdamamışlar. Bu topraklara aitler, Orta Asya'dan geldiği söylenenler buralı aslında.

  ORTA ASYA'DAN GELENLER ÇOK AZ

  Orta Asya göçü oldu ama gelenlerin sayısı çok az. Gen araştırmaları bugün Türkiye'de yaşayan insanların ne kadarının Orta Asya kökenli olduğunu ortaya çıkartıyor. Bu rakam ortalama yüzde 10-15 civarında. Yani Orta Asya'dan bu topraklarda yaşayanların yüzde 10-15'i gelmiş ve nüfus yapısını da değiştirememişler. Hiç de Orta Asya'dan Anadolu'ya 'bir kısrak başı gibi uzanan' bir durum söz konusu değil. Orta Asya göçü bir efsane. Zaten gelen az sayıdaki insanın geni de çok daha kalabalık yerli toplulukların içinde kaybolmuş. Ayrıca gelenlerin Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı olduğunu da bilmek çok zor.

  TÜRK GENİ DİYE BİR ŞEY YOK

  Genetik araştırmada etnik bir tanımlama söz konusu değil. Genetik dağılımın araştırılması Türklerin kökenlerinin araştırılması anlamına gelmiyor. Çünkü 'Oğuz geni' veya 'Türk geni' diye bir şey yok. Genetik araştırma her insanın kökeniyle veya soyunun bugüne kadar nerelerde bulunduğuyla ilgili veriler taşıyor. Türklük bizim ürettiğimiz kültürel kimlik. Aynı şekilde Yunanlılık da Ermenilik de bir kültürel tasarım ve kurgu.

  Türklük daha modern bir kavram ve son 200 yılın ürünü. Bugün bu topraklarda yaşayan insanların tarihi binlerce yıl önceden başlıyor. Yani herkese Türk diyemeyiz, Türklük bugünle ilgili. Kavramları biz icat ettik, herkese Türk dedik. Bizden öncekilerin kim olduğunu bilmiyoruz bile. Biz Uygurlara Türk diyoruz ama onlar kendilerine Türk demiyor. Etnik kimliklerden çıkarak bir şeylere ulaşmak çok zor. Türk olmak için Orta Asya'dan gelmek gerekmiyor. Türklük çok daha sonra oluşmuş bir kimlik. Göçle gelenler 1100'lü yıllarda "Danişmentname" adlı bir eser yazmışlar ama içinde Türk olduklarına dair tek bir kelime yok. Türk veya Türklük kelimesini ilk kullananlar yabancılar oluyor. Bir de Göktürkler kendilerine Türk demişler.

  ÖZBEKLERLE BAĞIMIZ YOK

  Gen araştırmalarında çıkan sonuç Türkiye'de yaşayanların hiç de Türkmenlere, Özbeklere çok yakın olmadığıdır. Hatta uzak da diyebiliriz. Akrabalık ilişkisi anlamında ise Türkiye'de yaşayanların biyolojik olarak Orta Asya'yla bağlantısı yok. Sadece göç eden küçük bir grubun var. Eğer illa ki kan bağı olarak tanımlamak istenirse böyle bir kan bağı da yok.

  ANADOLU HALKI BİZİM ATAMIZ

  Orta Asya'dan göç etmeyen yüzde 85- 90'ın anlatılmayan öyküsü ve öyküleri var. Orta Asya göçünden önce Anadolu'da yaşayanların bizimle ilgisi yokmuş gibi başka topluluklar olarak gösteriliyor. Bizim atalarımız olarak gösterilmiyor. Onlar vardı ancak göçle birlikte biz gelince gittiler gibi anlatılıyor. Ama bu araştırmalar bunun öyle olmadığını gösteriyor. Onlar bizim atalarımız.

  TÜRKİYE, İRAN VE YUNANİSTAN GENLERİ ÇOK BENZİYOR

  İranlılar, Ürdünlüler, Yunanlılar, Süryaniler. Türkiye ile İran arasındaki genetik mesafe Türkiye ile Türkmenler arasındaki mesafeden daha az. Bunun nedeni de Türkiye'deki insanların hep bu coğrafyada yaşamış olması. Mesela Rusya'nın denetiminde olan ve Türkçe konuşan Tuva Türklerinin Türkiye'deki insanlarla genetik bağlantısı yok. Ancak Türkiye, İran ve Yunanistan genetik açıdan birbirlerine ayrılmaz biçimde çok yakın. Renklere vurursak Türkiye, Yunanistan, İran ve Ürdün aynı rengin farklı tonları. Ama doğuya doğru geçtiğiniz anda renk değişiyor. Türkiye'de yaşayanların kökeni Ortadoğu ve Akdeniz olarak çıkıyor. Yunanlılar, Ürdünlüler, İranlılar, Süryaniler ile yakınız ve akrabayız. Ama bu kesinlikle İranlıların soyundan geliyoruz ya da İranlılar bizim soyumuzdan geliyor anlamına gelmiyor. Genetik açıdan birbirine benzer bireyler rahatlıkla farklı etnik grupların üyeleri olabilirler. Bu farklılığın kaynağı genler değil, kültürel yaklaşımlar.

  KÜRTLER VE ERMENİLER NE KADAR YAKIN?

  Kürtler de binlerce yıldır bu topraklarda. Ama bize İranlılardan ve Yunanlılardan daha uzak, Özbeklerden ise daha yakınlar. Ermenilerin durumunu tespit etmek çok zor çünkü tehcir olayı var. Ama genetik bağlantıya göre İranlılar, Yunanlılar ve Ürdünlülerden hatta Türkmenlerden bile daha uzaklar.
  27 Şubat 2008
  #1
 2. Türkler nereden geldi? Cevapları

 3. güzel paylaşım eline sağlık
  27 Şubat 2008
  #2
 4. Kızılderililer en yakın olanlardan biridir sanırım...
  27 Şubat 2008
  #3
 5. kimlerle yakın ve uzak oldugumuzu ögrendik tesekkürler
  27 Şubat 2008
  #4
 6. Paylaşım için sağol.. tartışılacak bilgiler..
  28 Şubat 2008
  #5
 7. Paylaşım için sağol..
  28 Şubat 2008
  #6
 8. paylaşım için sağol ....
  28 Şubat 2008
  #7
 9. Timuçin Binder:Ermenileri Anadolu'nun tek sahibi sayan bu adamın anlattıklarını okudum çok güzel seneryolar çiziyor! Yapılan DNA çalışmaları ise Amerika'nın oyunu...
  `Kökeninizi öğrenin`de büyük tuzak:

  `Ailenizin kökenini öğrenin` kampanya kapsamında yapılan çalışmalar büyük bir tehlike içeriyor.

  `Ailenizin kökenini öğrenin` diye kampanya başlatan National Geographic ve IBM, DNA örnekleri topluyor. Genographic isimli proje ile DNA`sını bağışlayanlar dünyanın neresine ait olduğunu öğrenebiliyor!

  National Geographic ve IBM`in ortaklaşa yürüttüğü ve `The Genographic Project` adını verdiği proje ile insanoğlunun aile ağaçı çıkarılıp, `aslen nereli`olduğu ortaya çıkarılacak. Bu projeye katılmak isteyenler DNA`sını belirli bir ücret karşılığında bağışlayarak, gerçekte dünyanın neresine ait olduğunu öğrenebiliyor.Nüfus genetik uzmanı Dr. Spencer Wells başkanlığında yürütülen `Genographic`projesi ile dünya üzerindeki pek çok gönüllü kişiden DNA örneği toplanıyor.

  Özel laboratuvarlarda analiz ediliyor

  Projenin hedefi `insanlığın kesin olarak nereden yayılmaya başladığını ortaya çıkarmak` olarak açıklansa da, dünya üzerindeki insanların DNA`sının toplanması birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Projeyede yer alan uzman ekip, insanoğlunun Afrika`nın kalbindeki kökenlerinden, dünyanın dört bir yanına dek uzanan yolculuğunu, zaman ve mekanlara göre araştırıyor. Bağışlanan DNA örnekleri, özel laboratuvarlarda ve bilgisayarlar yardımıyla analiz ediliyor.

  99 dolar ödeyip DNA`nı satıyorsun!

  Projeye katılmak için, ............adresindeki internet sitesine girip, 99 dolar ve kargo ücreti karşılığında DNA toplama kiti satın almak gerekiyor. Kitle gelen aparat ağız içerisine sürülerek DNA örneği elde ediliyor ve örnek, laboratuvara geri gönderiliyor. Sonuçlar gelen kitte yazılı kişiye özel kimlik numarası internet sitesinden öğrenilebiliyor. Sonuçlarda, kişinin atlarının binlerce yıllık göç serüveni ve nerelerde yaşadıkları hakkında bilgiler bulunuyor.

  "Bir Zamanlar Ermeniler Vardı" adlı kitabın yazarlarından olan bu şahıs asıl yaymak istediği kimlik politikasını açıkça su yüzüne vurmuş olmuyor mu? Ahmet Yesevi'den tutun tüm Türk-İslam Bilim ve Din Adamlarını bir hikaye ürünü olarak görüyor!... İnanmayın... Yazılarına gelince çok iyi hazırlanmış kurgulardan oluşuyor... Evet Yunanlılarla, İranlılarla,Ürdünlüler vs.ler ile yakınlığımız olabilir; 40bin yıllık Anadolu halkından bahsederken hiç Ermenileri içine katmıyor sizce neden asıl politikasını gizleyen bu hayin... Bu doğrudur da bu soylarla akrabalık bağlarımızın olmuş olması normal.Kürtlerin Türk soyundan geldikleri ise birçok tarih bilimci tarafından kanıtlanmış bir şeydir zaten... Kürt sorununu şimdiye kadar Türkiye'nin başına bela edenlerin oyunudur da aslında bu...

  İTÜ öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder, sahip olduğu bu unvan onu doğrucu kabul ettirmez. Aynı şekilde onun görüşüne katılan bir tane Türk Tarihçi duymadım, onun görüşlerine karşı çıkan birçok tarihçi var internetten de bulabilirsiniz.Buna bakarsanız bugün zamanında İsmet İnönü'nün zamanında dönemin Maliye Bakanı tarafından kağıt dönüşümü diye Bulgarlara Osmanlı Arşivleri bedava verildi 5 vagon halinde bunların yalnızca 1 vagonu dönemin tarihçileri tarafından sınırı geçmeden kurtarılmayı başarıldı. Şuan Osmanlı arşivlerinin %40'ına sahipler!... Bu ne demek anlarmısınız bilmiyorum. Neyse koynula bağdaştırırsak şuan Türkiye'de en iyi üniversitelerin tarih bölümlerinde hem Bulgaristan'daki hem Türkiye'deki Osmanlı Arşivleri'ni inceleme hakkı bulunan birçok tarihçi Türkiye'de Osmanlı yani bizim tarihimizi bize anlatıyorlar... Hangi bakış açısıyla ne derece doğru aslına uygun naklettikleri tartışılır... Timuçin Binder de Ermeni savunuculuğunu üstlenen bir tarihçiden ibarettir; kendinizi onun yazılarına kaptırmayın. Unutmayın ki bir şeyi doğru savunan her şeyi doğru savunuyor demek değildir!... Gerçek Tarihi araştırmak isteyenler tüm karşıt görüşleri de okusunlar ve görüceklerdir bazı gerçekleri tüm karşıt fikirleri okuduktan sonra kendileri de analiz edebileceklerdir. Önemli olan kanıtlarını görebildiğiniz değerlere inanmanız.

  Saygılarımla...
  3 Nisan 2010
  #8
 10. Ayrıca DNA örneklerini yollamak çok tehlikeli bir şey. Bu DNA örnekleri ile anadoluda yaşayan insanlara özel olarak silah geliştirilebilir. Dikkat edin önemli devlet başkanlarının gittikleri yerlerden ayrılırken bütün oda temizlenir ve DNA örneği olabilecek saç, tüy ...vs bırakılmaz. Bunun nedeni o DNA'ya özgün biyolojik bir silah geliştirilebilir. Siz siz olun DNA örneklerinizi kimseye vermeyin. Emin olun bunları sizi bilgilendirmek için değil kendi işleri için topluyorlardır.
  26 Mart 2011
  #9
 11. Sayin meslektasimi anlamaya calistim,ama imkansiz bir noktada duruyor.Genetik arastirma kurumlarinin hedefleri konusunda sagduyulu Turkler dikkatlidir.
  Turkler konusunu sayin Gumulov hocamiz Eski Turkler adli genis arastirma eserinde gayet acik anlatiyor,oncelikle hocama tavsiye ederim.bizde nacizhane 1991 yilindan beri kazakistan in al farabi universitesinde Torkoloji bolumunde arastirmaci ogretim uyesi olarak gorevdeyiz.Son arkelojik arastirmalar gelistirmelerinde isiginda,turk denen irkin buralarda en az 5000 yil once varoldugu ispatlanmistir.Turk kimligi genis cografya yapisinda oldugundan tabiki var olan topluluklarla karisarak farklilasmasi gayet normaldir.zaten turkiyedek kendine turk diyanleri anadolu turkleri yada turkiye turkleri diye ifade ediyoruz.Prof.Dr Hoong Juing .G gecen yuzyilda china kaynaklarindan yola cikarak turklerin ortaasyaya gecme sebeplerini genisce yazmis okusun hocamiz biraz.M.S 570 de alatau dan gectiklerinde burdaki uluslar batiya goce zorladilar.Ozet ile soyle demektedir,Chinli hocamiz;
  1-Turklerin chin ile savaslarinda iliski kurduklari ve onlardan dogan cocuklarin daha sonralari kendilerini Uygur ve kirgiz olarak tanimladiklarini dillerinin babasi turk oldugundan Turkce kaldigini ama yasam kulturu anne chin oldugu icin chine yakin oldugunu yazdi.
  2-Turkler soguk iklimden sicak iklimi kesfettiklerinde ve bundan mutlulk duyduklarinda kuzey hindistani isgal etmisti bile burda da tabiki hintli halkla genetik temas oldu ve cok sonralari bunlardan gelen cocuklar babasi turk oldugu icin dili turkce kaldi ve kendilerine ozbek diye bir at taktilar ozbek bir isimdir ozubek han dan gelir bir millet yada irk adi degildir.
  3-Turkler irak sinirlarina ulastiklarinda irakli haklarla karisti ve bugun ku Turkmenler meydana geldi
  4-Kuzeyde slav irklari ile iliskilerinden bugun ku tatar ve kafkas halklari olustu.
  5-Nihayet guclu pers imparatorlugunu dagitarak ordaki iliskilerinden de yani babasi turk anasi iranli hazarlilar meydana geldi bugunki adi ile azari.
  6-Turkler tabiki durmadi anadoluyu istila ettiler burdaki yasayan halklar buhar olmadi ama iyi kaynasma ozelligi olan turkler burdada kaynasarak yeni bir nesile imza atmaya basladi.Mesela Turklerin ermenilerle iliskilerinden dogan kisim aslinda bugun kendilerine kurt diye tanimliyor,balkanlardan gelen gocmen turklere bakin gen olarak anadoluyada benzemiyor ama turkum diyebilyor cunku baba turk dil turkce olusmus.bu son ornekte oldugu gibi turkler M.S 500 den beri yayilmaci ve hareketli hayat tarzi ile her bolgeyi etkilemis ve Turklestirmistir,bakin asil turk demiyorum Turk-lestirilmistir diyorum.daha onemlisi bugun almanya ya goc etmis turklerin alman eslerden dogan cocuklarinin 1 yuzyil sonra ne olacagini kendilerine ne isim takacaklarini tahmin edebiliyorum bile.Hocam Turkler basar ve gecer.Tabiki ana olmadan nesil olmaz iste seni yaniltan genetik durum anasindan geleni.karistirmayalim Turk ulusunun kafasini lutfen.Biz Birlik olalim diye omurumuzu feda edecez birisi cikacak tamda Dusmanimizin istedigi gibi kokten yokedecek ler,utandim bu yaziya .
  Buna daha sonra lari mogol istilasiyla geride kalan Asil Turklerdende 11.yy ve 12 yy dada Turkler goc etmisler ve biraz daha unutulmaya calisirken destek olmuslar turkluge belkide.Yunus gibi nice veliler turkce eser yazmistir.
  bu ozet anlatimdan sonra nerden geldigimiz belli hocam nereye gittigimiz konusunda kafa yoralim hatta.
  2 Kasım 2011
  #10
 12. DR Kalanlkanbek hocaya bir nebze katılıyorum yalnız kürt soyunun türk ermeni karısımı olduğuna katılmak bence imkansız.Kürtlerin soyu farslıların dağda yaşayan medenıyetten gerı kalanları agır basar.Asıl kürtler sarısın renkli gözlüdürler.Zamanımzda yaşayan kendilerini kürt tabir eden kesim ise ermeni fars ve arap karışımından oluştuğu aşinadır ve kesinlik payı yüksektir.Gelelim Türklere yani bizlere ; Bizler anadoluya 1071 de gelmedik daha öncelerinden adoludan orta asyaya sürekli gelgitler yaşanmaktaydı örnek vermek gerekirse ankaranın güdül kazasının salihli köyünde ki kaya yazıtları resimleri orhun yazıtlarının göktürk alfabesi ile yazıldığı MÖ 3000 MS 1000 tarihleri tarihçiler tarafından kanıtlandı demek oluyorki türk göçleri sürekli gelişmiş.Anadoluda yaşan iskitlerinde kımız içtikleri gelenek göreneklerindeki benzerlikler ve akrabaları olan masagetlerde tomris(hatun)ismininin kullanılması türklerin anadolya 1071 den öncede türklerin akrabalarının yanına göçtükleri bu kısa örneklerle kesin.Şimdi gelelim türk kimdir geni nedir türk bir ırkmıdır.Bu soruyu soranların ilk başta soyundan kendince emin olması gerekir.Nasıl emin olunur.İlk başta diliyle sonra yaşam şekli ile sonra görünüşü ile ve en son ise düşüncesiyle hissetiğiyle alakalıdır.Türk bir ırk adıdır.Türk ırkı tarihe nam salan dünya tarihinde önem sahibi rol oynayan bir millettir halk değildir.Bu gün dünyanın neresine giderseniz gidin bir türk eseri türk kültürü türk diline ait sözcükler ve kavramlar bulmak mümkündür.Örneğin Sibiryada ,Anadoluda Kuze Amerikada ve Amerikanın Tomsk bölgesindeki kaya resimlerine baktığınızda bundan 6 000 sene önce sine ait yerli türk eserlerini bulmak mümkündür.Türkler boylar halinde yaşamakta ve farklı coğrafyalara dağılıp zamanla birleşip ortak haraket eden bir soydu.Bulundukları alanın engebeli çorak bozkır örtüsünün bulunması beraber hareket etmeyi zorlaştırmakta ve sürekli yeni yurt aramayı zorunlu kılmakta idi.Türk ler zamanla farklı cografyalarda dağılıp egemen oldular ve zamanla gittikler yerleri vatan olarak kabul edip sahiplendiler.Türk ırkı vardır ve yaşamaktadır.Türk ırkı dünyada en çok türkiye azerbaycan coğrafyaları arasında yaşamaktadırlar.Türklerin bu güçleri sayıca ve medeniyet birikimleri dış milletlerde korku ve düşmanlık beslemelerine sebeptır bu da doğaldır.Günümüzde akrabalarımız olan kazaklar vb. rus ihtilaline maruz kalıp dillerinde kültürlerinde dinlerinde ve düşüncelerinde büyük bozulmalar olmuş ve kendi özlerini zorla kaybetme noktasına gelmişlerdirki ve sonunda bir nebze de olsa bunu engellemiişlerdir.Yalnız günümüz Türkiye Türklerinin Selçuklulardan itibaren tarihi en az 1000 senedir. Dikkatinizi çekiyorum 1000 sene güneş ışınlarının geliş açısı doğa şartları besin kaynakları ve az sayıda olan azınlıklarla etkileşim bir nebzede olsa fizilki yönden kültürel yönden değişmeler olmuştur.Olması kadar doğal birşey yoktur ama Türkiye türklerinin sayısının Türkiye nufusunun %15 i olarak kabul etmek büyük yanlıslık ve alçaklıktır.Günümüzde yaşayan kürt aşiretlerinin çoğu asimile olan türklerdir.Ve işin özüne gelelim ve son cümlemi Türk Milliyetçiliği akımını başlatan Atatürkünde aynı zamanda fikir babası olan Ziya Gökalpe bakalım ne diyor;

  Deme bana Kayı, Oğuz, İlhanlı,
  Türküm; Bu ad her ünvandan üstündür.
  Yoktur Azer, Kırgız, Özbek, Kazanlı,
  Türk Milleti bir bölünmez bütündür.
  ZİYA GÖKALP
  5 Kasım 2011
  #11
 13. Tartışmaya ve yoruma açık bilgiler çok teşekkür ederim böyle bir konuyu paylaştıgınız için Ellerine sağlık.
  5 Kasım 2011
  #12
soru sor

Türkler nereden geldi?