Tüzel Kişi - Tüzel Kişi Nedir - Tüzel Kişi Hakkında

İsimli konu WH 'Sözlük' kategorisinde, ziki üyesi tarafından 30 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Tüzel Kişi - Tüzel Kişi Nedir - Tüzel Kişi Hakkında hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. tüzel kişi, tüzel kişi nedir, tüzel kişi hakkında, tüzel kişi tanımı, tüzel kişi anlamı, tüzel kişi ne demektir

  TDK adlı kullanıcıdan alıntı isim, hukuk
  Hukuk bakımından birçok kişinin veya malın topluluğundan doğan ve tek bir kişi sayılan varlık.

  Hukuk bakımından birçok kişinin veya malın topluluğundan doğan ve tek bir kişi sayılan varlık. Hukuki düzenlemeler bakımından 2 tür kişilik bulunmaktadır:

  • Gerçek kişi
  • Tüzel kişi (Hükmî şahıs)
  Gerçek kişi, sağ ve tam doğmak şartı ile kişinin anne karnına düşmesinden ölümüne kadar geçen süreçte hukuken kişiler için kullanılan terimdir.
  Tüzel kişi ise gerçekte kişilik sahibi olmayan ancak varsayımsal olarak kişilik sahibi olduğu kabul edilen kişi veya mal topluluklarıdır. Toplulukların niteliğine göre "özel hukuk tüzel kişisi" ve "kamu hukuku tüzel kişisi" şeklinde ikili ayrıma tabi tutulabilir. Dernek, vakıf, sendika gibi oluşumlar hukuken varlık kazandıkları anda tüzel kişilik kazanırlar ve bu tip oluşumlara özel hukuk tüzel kişisi denilmektedir. Dernek kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmeye dönük olarak bir araya gelmesi nedeniyle kişi topluluğu iken, vakıf belirli miktarda malın önceden belirlenen bir amaca gerçekleştirmeye özgülenmesi nedeniyle mal topluluğudur.
  30 Ocak 2010
  #1
 2. Tüzel Kişi - Tüzel Kişi Nedir - Tüzel Kişi Hakkında Cevapları

soru sor

Tüzel Kişi - Tüzel Kişi Nedir - Tüzel Kişi Hakkında