Usb Bellek İle Xpye Format Atma(Resimli Anlatım)

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, Turkish_Power üyesi tarafından 18 Ekim 2009 tarihinde yazılmıştır. Usb Bellek İle Xpye Format Atma(Resimli Anlatım) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar İlla Cd-Rom Şartdeğil Hem Cd-Rom u Bozuk olanlarda Mini Leptopu olupta Cd-Rom'u olmayanlarda Var. Bu onlar için Bir kolaylık

  USB Bellek ile Format Nasıl Atılır ?

  USB bellekten bilgisayarınıza XP kurulumu yapabileceğinizi biliyormuydunuz ? Bu makalemizi sizler için hazırladık..

  Bu yazımızda Windows XP kurulum dosyalarını nasıl USB belleğe atacağınızı ve bu dosyalar ile nasıl kurulum yapacağını anlatacağız.

  İhtiyacınız olan tek şey 1 GByte kapasiteli bir USB (Flash Disk) ve sistemi USB'den Boot eden bir anakart.
  [​IMG]


  USB bellekten format atmak optik sürücüsü olmayan diz üstü sistemlere format atmak için bu yöntemi bilmeniz şart. Kaldı ki USB bellek ile yapılan kurulum Windows CD'sinden çok daha hızlıdır.

  İlk olarak USB Multiboot 10 programını indiriyoruz.
  USB Multiboot 10 programını indirmek için Download resmine tıklamanız yeterlidir.


  Xp Portable Kurlum Programı
  İndirmek için Tıkla

  USB MultiBoot 10 esasında birçok programı içinde bulunduran bir klasördür. Bu klasörün içini açıp USB_MultiBoot_10.cmd adlı dosyayı çalıştırın.

  [​IMG]

  Karşınızda ilk olarak DOS ekranı çıkacaktır. Bu DOS ekranında program hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgiyi geçmek için herhangi bir tuşa basabilirsiniz.

  İkinci adım olarak USB (Flash) belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz. Okuma işlemi tamamlandıktan sonra DOS penceresinde karşımıza gelicek olan "H" harfine basıyoruz. Bu oldukça önemli bir özelliktir. Çünki bu işlemi yapmamızın amacı belleğimize format atmaktır. Bu format[​IMG] ikinci bir program çalıştırılarak yapılır.

  [​IMG]

  DOS penceresinde "H" harfine basma işlemini gerçekleştirdikten sonra bekliyoruz. Vista kullanıcıları için bu adımda "Yönetici Hakları" istenmektedir. Böyle bir durumda[​IMG] Başlat menüsünden Denetim Masası'na gidiyoruz. Burada Kullanıcı Hesapları'na ulaşıyoruz. Kullanıcı Hesap Denetimi'ni aç ve kapa seçeneğine giriyor[​IMG] kutucuğu işaretleyip pencereyi terk ediyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde HP USB Disk Storage Format programı açılıcaktır.

  Açılan pencerede dikkat etmeniz gereken tek şey[​IMG] en üstte USB (Flash) belleğinizin tanınmış olarak görünmesidir. Belleğimizi tanınmış olarak gördüysek[​IMG] File System sekmesini FAT32 olarak seçip[​IMG] işlemimizin uzun sürmemesi için Quick Format kutucuğunu işaretliyoruz. Ardından Start (Başla) butonuna tıklayıp kısa bir süre bekliyoruz.

  [​IMG]

  Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde[​IMG] USB (Flash) diskimizde ki bütün veriler silinecektir. Dosya formatımız FAT32 olucak ve Windows XP kurulumu için sorunsuz hale gelicektir.

  Üçüncü adım olarak Windows XP dosyalarını göstermemiz gerekiyor. USB (Flash) Belleğe kopyalayacağımız kaynağı belirtmeliyiz. Bu kaynak Windows XP CD'si yada sabit diskte bulunan bir klasör olabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için DOS ekranında iken "1" rakamını girip Enter tuşuna basmak.

  [​IMG]

  Açılan pencerede size kaynağın yolu sorulucaktır. Bilgisayarınıza kopyaladığınız Windows XP CD'sinin klasörü yada CD-ROM'daki Windows XP CD yolunu belirtebiliriz.

  [​IMG]

  Dördüncü adım olarak USB (Flash) belleğimizin harfini girmemiz gerekmektedir. Bunun için DOS ekranında iken "2" rakamını giriyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza bir önceki ekranda ki gibi Gözat penceresi çıkıcaktır. USB (Flash) belleğin harfini buraya giriyoruz.

  [​IMG]

  USB (Flash) belleğin adını girdikten sonra ikinci bir pencere karşımıza çıkıcaktır. Bu pencerede Makina Adı[​IMG] Kullanıcı Adı[​IMG] Yönetici Parolası[​IMG] Windows XP Parolası gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdiğimizde Windows XP Kurulum sırasında Makina Adı[​IMG] Kullanıcı Adı gibi benzer bilgileri sormucaktır.

  [​IMG]

  Beşinci adım olarak istenilen bilgileri girdiğimizde tekrar DOS ekranına geri dönüyoruz. Artık kurulum dosyalarımızı USB (Flash) belleğimize kopyalayabiliriz. Bunun için DOS ekranında "3" rakamını girip Enter tuşuna basıyoruz.

  [​IMG]

  Kopyalama işlemi biraz uzun sürebilir. Bu süre zarfı içinde bazı pencereler açılabilir. Bu pencerelere Evet diyip[​IMG] kurulumun bitmesini beklemeliyiz.

  [​IMG]

  İşlem bittikten sonra USB (Flash) belleğimizin içine Windows XP Kurulum dosyaları yüklenmiş durumda olucaktır. Artık istediğiniz sisteme USB (Flash) bellek ile Windows XP yükleyebilirsiniz. Bunun için anakartın USB-HDD'ye göre ayarlanmış olduğuna dikkat ediniz.

  [​IMG]

  Sistemi USB (Flash) bellekten açıyoruz ve ilk seçenek olarak "1" rakamını giriyoruz. Bu oldukça önemli bir durumdur. USB (Flash) belleği Windows XP kurulana kadar çalıştırmayın.

  Sistem yeniden başladığında tekrar "1" rakamını giriyoruz. Arkasından da grafik arayüzü için "2" rakamını kullanıyoruz.

  Bu işlemleri doğru olarak yaptığınızda USB (Flash) bellek üzerinden format atma işlemini gerçekleştirmiş olucaksınız.

  Sorularınız yada takıldığınız yerleri konu başlığı altında danışabilirsiniz.

  18 Ekim 2009
  #1
 2. Usb Bellek İle Xpye Format Atma(Resimli Anlatım) Cevapları

 3. Çok teşekkür ederim ..Bu kadar açıklayıcı başka yerde bulunmaz .. emeğine sağlık..
  23 Ekim 2009
  #2
 4. :bravo::tamam:
  25 Ekim 2009
  #3
 5. arkadaşım dediğin herşeyi yaptım fakat dosya kopyalaması bittikten sonra reset atıyo yeniden başladığında usb yi çıkaracakmıyız orayı anlamadım ve web arayüzünü kurmak için 2 ye basın demişsin usb menüsüünde 2 ye basınca shell 32 dosyası bulunamadı yazıyo başka hiç bir şey olmuyor bu konuları biraz daha açarmısın
  27 Ekim 2009
  #4
 6. flash diski çıkarmıcaz sanırım tamamıyen işlem bitikten sonra çıkartıyoz nasıl format atarken cd yi çıkarmıyorsan format atarken de flash dish,ki çıkarmıcaz sanırım makalen için teşekurler tamda aradıgım şeydi
  30 Ekim 2009
  #5
 7. paylasım için saol.
  4 Kasım 2009
  #6
 8. :muha:paylaşım için saol
  4 Kasım 2009
  #7
 9. paylaşım için tşkler güzel olmuşş
  2 Ocak 2010
  #8
 10. slm neresi açıklayıcı ya çorba gibi karışık şunu uygulamalı adam gibi anlatsan daha iyi olurdu
  5 Mart 2010
  #9
 11. Sadece " MotorLu Araç Dünyası " na ait resim we wideo payLaşma aLanıdır..!
  5 Mart 2010
  #10
 12. Konu " İşLetim sistemLeri " ne taşınmıştır..!
  5 Mart 2010
  #11
 13. :muahaha::muahaha::muahaha::muahaha::muahaha::muahaha::muahaha::muahaha:
  19 Mart 2010
  #12
 14. :muahaha::muahaha::muahaha:
  20 Mart 2010
  #13
 15. nasıl oluyormu bari oluyorsa dükkanda bir sürü netbook var
  26 Mart 2010
  #14
 16. teşekkürler
  1 Nisan 2010
  #15
 17. :bravo::bravo::bravo:Çok Çok Teşekkürler Asus ee Pcye nasıl format atacam diye yakınıyordum :tamam:
  1 Nisan 2010
  #16
 18. Selamlar nasılsınız sitesinizi begendim başarılarınızın devamını dilerim.
  11 Nisan 2010
  #17
 19. o kadar söylentilerden bi tek bu işe yaradı çok teşekkürler
  10 Mayıs 2010
  #18
 20. Teşekkürler
  24 Mayıs 2010
  #19
 21. bende minibook var cdside var ama cd-rom girişi olmadığından format atamıyorum benim diğer bilgisayardan bu xp cdsini belleğe kopyalayp oradan format atabilir miyim?? atarsam orjinal olur mu??
  12 Haziran 2010
  #20
soru sor

Usb Bellek İle Xpye Format Atma(Resimli Anlatım)