Vitamin ve Mineral nedir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, adnanalvin üyesi tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Vitamin ve Mineral nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İnsanlar besinlerini vücutlarında üretemezler. Beslenme canlıların gelişmeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıdaları dış ortamdan alıp yapısal ve işlevsel olarak değiştirerek tükettiği bir süreçtir. Fiziksel büyüme, zihinsel gelişme, vücut işlevlerinin devamı, dokuların yenilenmesi, performans ve sağlık için gereklidir.
  21. yüzyılda günlük hayatımızdaki, stres, bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılan kimyasallar, hormonlar, gıdaların pişirilme, hazırlanma, saklanma sırasındaki kayıpları, düzensiz ve sağlıksız uygulanan diyet programları, sigara ve alkol tüketimindeki artış, öğün atlama, ayaküstü atıştırma gibi alışkanlıklar kişilerin vitaminler ve mineraller ile diğer beslenme desteklerine olan gereksinimi artırmaktadır.
  Beslenme destekleri yeterli ve dengeli beslenmeyi yani vücudumuzun ihtiyacı kadar yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin alınmasını sağlarlar. Ayrıca yaşlılık, gebelik, laktasyon, menopoz dönemleri ve spor faaliyetleri gibi beslenme desteklerinin kullanımını gerektirecek kişilere özel ihtiyaçlar oluşabilir.
  [​IMG]
  Vitaminler:

  Daha çok bitkisel organizmalar ve çeşitli bakteriler tarafından sentezlenen, büyüme, canlılık ve genel sağlık için gerekli organik maddelerdir, insanlar vitaminlerin çoğunu kendileri üretemediğinden besinlerle veya beslenme destekleri ile dışarıdan almak durumundadırlar. Sağlıklı olmak için vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır. Vücutta metabolizmayı düzenleyen ve enerji üreten her türlü biyokimyasal süreci destekleyen vitaminlerin eksikliğinde vücut fonksiyonlarında bozukluk görülür.
  Vitaminlerin bir kısmı suda bir kısmı da yağda çözünürler. Suda çözünen B-kompleks ve C vitaminleri vücutta depolanmayıp dört saat ila bir gün içerisinde atıldıklarından günlük olarak alınmaları gerekmektedir. Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri ise vücudun yağ dokusunda ve karaciğerde uzun süre depolanabilmektedir.

  Mineraller:

  Vücutta yapılamayan ve beslenme yolu ile dışardan alınması gereken öğelerdir. Vücudun sağlıklı büyümesi ve yaşamını sürdürmesi için gereklidir. Vücudun normal işlevlerinde gerekli olan enzimlerin aktive edilmesinde, kanda asit-baz dengesinin sağlanmasında, sinir ve kasların özel görevlerini desteklemede, kan hücrelerinin oluşumunu sağlamada yardımcı olurlar.

  Bitkisel Destekler:

  Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu'da çok eski zamanlardan beri halk arasında faydaları görülerek kullanılmış, son yıllarda ise birçok klinik çalışmalarla etkileri kanıtlanmış bitkiler, her birinin özel etkileri ve doğallıkları bozulmaksızın kullanıma sunulmuştur. Kullanım amaçları Avrupa Birliği'nde geçerli olan German Commission E Monografları ve Amerika'da geçerli olan PDR (Physicians' Desk Reference) for Herbal Medicines gibi düzenleyici kitaplarda yer alan bilgiler göz önüne alınarak sizlere bu kitapçıkta kısaca anlatılmıştır.

  Antioksidanlar:

  Günümüzde "antioksidan" ve "serbest radikal" terimlerine sağlıklı yaşamla ilgili konularda oldukça sık rastlanmaktadır. Serbest radikaller çok aktif yapılı moleküller olup vücudumuzdaki hücrelere ve bağışıklık sistemine zararlı etkileri bulunmaktadır. Antioksidanlar ise bu serbest radikallerin zararlarını etkisiz kılan veya azaltan maddelerdir. Serbest radikaller normal vücut fonksiyonları sırasında üretildiği gibi sigara,alkol, ilaç kullanımı, hava kirliliği, güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisiyle ve antrenman/egzersizler sırasında da oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kanser, kalp rahatsızlıkları, enfeksiyonlar ve erken yaşlanma gibi sonuçlar doğurmaktadır. Beta karoten, C, E, vitaminleri, selenyum, çinko, manganez mineralleri, ginkgo biloba, milk thistle (deve dikeni), green tea (yeşil çay), lycopene (likope grape seed extract (üzüm çekirdeği ekstresi), Coenzyme C koenzim Q10) en sık kullanılan antioksidanlardır.

  Sporcu Destek Ürünleri:


  Sporcuların besin öğelerine olan gereksinimleri fiziksel aktiviteleriyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu sebeple kas yapıcı, ağırlık kazandırıcı, yüksek enerji vererek maksimum performans sağlayıcı beslenme destek ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır. GNC sporcuların amaçlarına uygun hazırlanmış ürünleri çeşitli seçenekler halinde sunmaktadır.

  Diyet Destek Ürünleri:
  Diyet ürünleri sinir sistemine etki etmeksizin, yağlan c eden deniz kabuklularının kitinleri (chitosan), iştah kontrolü sağla :ermojenik etkili bitki ekstreleri (citrimax), insülin kullanımını arttırarak şekerli maddelerden enerji elde edilmesine yardımcı mineraller (Chromium picolinate), yağların yanmasını kolaylaştıran esansyiel yağlar (CLA) ve aminoasitler (l-carnitine), depo yağlarının taşınmasında yardımcı lipotropik (lecithin) gibi seçeneklerle tamamen doğal yol sağlıklı kilo vermede yardımcı olacaklardır.


  25 Şubat 2011
  #1
 2. Vitamin ve Mineral nedir? Cevapları

soru sor

Vitamin ve Mineral nedir?

Alakalı Aramalar:

 1. vitamin ve mineral nedir

  ,
 2. vitamin ve mineraller nelerdir

  ,
 3. minareller ve vitamiller nelerdir

  ,
 4. vitaminler ve mineraller nelerdir,
 5. vitaminler ve Minerallerin vücudumuza olan faydaları nelerdir