Vücut Boşlukları - Anatomi

İsimli konu WH 'Eğitim ve Araştırma' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Vücut Boşlukları - Anatomi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Vücut Boşlukları - Anatomi
  insan vücudunda bulunan boşluklar - ventral boşluklar - dorsal boşluklar - vücut boşlukları birbirinden nasıl ayrılır - diaphragma nedir - pelvis boşluğu - göğüs boşluğu

  İnsan vücudunda bulunan organların birçoğu, vücudun içinde bulunan boşluklarda bulunur.

  Bunlar, birisi vücudun arka kısmında (dorsal); diğeri ön kısmında (ventral olarak) yerleşmiş iki ana boşluk şeklindedir. Dorsal boşlukta beyin ve omurilik, ventral boşlukta ise torakal ve abdominopelvik boşluk bulunmaktadır. Dorsal boşluğun üst kısmında cranial boşluk, buradan aşağıya doğru uzanan daha dar ve uzun boşluk, vertebral (spinal) boşluktur. Cranial boşluk içinde beyin, vertebral boşluk içinde ise omurilik bulunur.


  [​IMG]

  Vücut boşluklarını birbirinden ne ayırmaktadır?

  Ventralde ise; göğüs boşluğu olarak da bilinen torakal boşluk ile daha alt kısımdaki abdominopelvik boşluk arasında diaphragma adı verilen kaslı bir özel yapı vardır. Karın boşluğu olarak da bilinen abdominal boşluk ile daha alt kısımdaki boşluğu oluşturan pelvis boşluğunu ayıran özel bir anatomik yapı yoktur. Diaphragma’nın üstünde bulunan göğüs boşluğunda plevra, altındaki boşlukta ise periton adı verilen ince özel zarlar bulunmaktadır.

  Göğüs boşluğu içinde, akciğerlerin arasında, pericardium (perikard) adı verilen ve içinde kalbin bulunduğu özel bir zar bulunmaktadır. Böylece plevra, perikard ve periton boşluklarının varlığından da bahsedilmektedir.
  1 Ağustos 2011
  #1
 2. Vücut Boşlukları - Anatomi Cevapları

soru sor

Vücut Boşlukları - Anatomi

Alakalı Aramalar:

 1. vücutta 3. boşluk