Wbc nedir

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Wbc nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi

  --------------------------------------------------------------------------------


  vücudun bütün bölümlerine oksijen ve gerekli besinlerin taşınmasıdır. Üç tip kan hücresi vardır: Bunlar kırmızı kan hücreleri(alyuvar), beyaz kan hücreleri ve platelettir. Akyuvar olarak da adlandırılan WBC bağışıklık sisteminin temel hücreleridir. Bunlar bakteri ve virüs gibi vücudu işgal eden zararlı organizmalarla savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. WBC kemik iliğinde üretilir. Bunlar renksizdir ve şekilleri de asimetriktir. WBC birkaç gün ya da birkaç hafta gibi kısa ömre sahiptir. WBC değişik sağlık durumlarının teşhisinde önemli bir kriter olarak görülmektedir.

  WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi'de yükselir.
  Çok düşükse lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.
  * PNL: (Nötrofiller) Örneğin bakteryel enfeksiyonlarda artar.
  * Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artar. AIDS'te düşer.
  * Eosinophils: (Eozinofiller). Allerjide ve parazitik hastalıklarda yükselir.

  Tıpta WBC (White Blood Cells-Leukocytes) olarak bilinen lökositler vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir.

  LÖKOSİT (WBC) Normal değerleri : 3,6 - 10,0 µl dur.

  lökosit düzeyinde azalmaya yol açan bazı durumlar ise :

  1) İnfeksiyonlar:
  Bakteriyel: tifo, paratifo, brucellozis
  Virüsler: influenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
  Protozoonlar: Malarya, Kala-azar
  Ağır bakteriyal infeksiyonlar

  2) Hematolojik hastalıklar:
  Aplastik anemi
  Akut lösemi
  Agranülositoz
  Megaloblastik anemi
  Demir eksikliği anemisi
  Kemik iliği infiltrasyonu
  Hipersplenizm

  3) Fizik-kimyasal ajanlar ve zehirlenmeler

  4) Anaflaktik şok
  5) Kaşeksi
  6) SLE
  7) Miksödem
  8) Hemodiyaliz

  WBC Miktarı Ne Anlama Gelir?
  Beyaz kan hücresi miktarı enfeksiyonlar, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar gibi birçok sağlık probleminin teşhisini kolaylaştırmada çok önemli bir faktördür. Bu ayrıca birçok tedavide vücudun cevap verip vermediğini anlayabilmek için kullanılır. WBC miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken de iyi bir kriterdir. WBC miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturur. Farklı miktarda, her çeşit lökosidin oranı hesaplanır.

  Lökositlerin normal miktarı 4,000–11,000/mm3’tür. Ortalama miktar ise 7,000/mm3’tür. Lökosit miktarı 4000’inin altındaysa, lökopeni olarak bilinen durum meydana gelir. Belki her çeşit lökosidin oranında düşüş olabilir. Örneğin, nötrofillerin sayısındaki düşüş nötropeni olarak bilinir. Eğer miktarı 11.000’den fazlaysa bu lökositoz olarak tanımlanır. Nötrofili, eozinofili, bazofili, monositoz ve lenfositoz gibi her bir çeşit beyaz kan hücresinde çoğalma olabilir.

  Her tür beyaz kan hücresinin oranı farklı lökosit miktarından elde edilebilir. Granülositlerin ve agronülositlerin normal oranı aşağıdaki gibidir:

  Nötrofiller: %50–70 (2,500–7,000 mutlak miktar)
  Bazofiller: %0,4–1 (40–100 mutlak miktar)
  Eozinofiller: % 1--3 (100–300 mutlak miktar)
  Monositler: %4–6 (200–600 mutlak miktar)
  Lenfositler: % 25–35 (1,700–3,500 mutlak miktar)

  Lökopeni ya da lökositoz faklı nedenlerden ya da sağlık durumlarından dolayı olabilir.
  8 Temmuz 2011
  #1
 2. Wbc nedir Cevapları

soru sor

Wbc nedir