"Yanık"larda dikkat edilecek hususlar!!!

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 14 Haziran 2008 tarihinde yazılmıştır. "Yanık"larda dikkat edilecek hususlar!!! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Yanığın üstüne direkt buz koymayın

  Büyük veya küçük yanık, herkesin başına gelebilir. Evde, işyerinde ya da trafikte, siz veya bir yakınınız yanabilir. Türkiye yanık vakalarının sık yaşandığı ülkelerden. Yanıklar küçük ve yüzeysel de olsa can yakar. Bazı yanıkların ise telafisi mümkün değil. Özellikle bebekler ve çocuklar, genellikle de dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle ciddi yanıklar yaşıyor. Yaşamları kurtulsa bile yıllar süren ameliyatlar maratonu başlıyor. Yanıklar konusunda yaşanan en ciddi sorun, bu yaralıların tedavi edildiği merkezlerin azlığı. Yanığa müdahalede ilk adım üstüne soğuk su tutmak. Asla yoğurt, dişmacunu, yağ sürmeyin, doğrudan buz koymayın. Buz bu kez soğuk yaralanmasına yol açar.


  ELLE SÖNDÜRMEYE ÇALIŞMAYIN


  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, yanıkların önemli bir bölümünün yangına müdahale sırasında oluştuğunu belirtiyor, "Yangın söndüremeyeceğiniz boyuttaysa mücadele etmek yerine, hemen oradan uzaklaşın" diyor.

  Ayrıca:

  Elbiseler tutuştuğu zaman elle söndürmeye çalışmayın. Bu el yanık ve yaralanmalarına yol açıyor.

  Yanmaya maruz kalanın (elbiseleri tutuşmuşsa) dik pozisyonda koşması, alevlerin yukarı çıkarak ağız ve boyun bölgesini daha fazla yakmasına neden olur. Yangını yatar pozisyonda bir örtüye sarınarak veya suyla söndürmek gerekiyor.

  Pansuman yapılacak merkeze ulaşana kadar aşağıdakileri unutmayın:

  Yangını söndürdükten sonra ilk dakikalarda özellikle, yanık bölgelere "soğuk uygulama" büyük önem taşıyor. Ancak buzlu su ya da buz kullanılmaması gerekiyor. Buz, sıcak yaralanmasından sonra bir de soğuk yaralanmasına yol açıyor. Buzdolabındaki su ya da musluk suyu da yetebilir.

  Bir diğer yol da mutfakta kullanılan şeffaf streç filmleri yanık bölgesine tek ya da çift kat sarmak, bunun üstüne soğuk uygulama yapmak.

  Yaklaşık 15 dakikalık soğuk uygulamanın ardından da yanık için kullanılan bir pomat sürün.

  Yanık yarasına yoğurt, diş macunu ve yağ sürmek kesinlikle yanlış.

  Çocuklarda yüzde 10yanık bile öldürüyor

  Bazı basit yanıkları, yukarıdaki önlemlerle doktora gitmeden tedavi etmek mümkün. Ciddi yanıkların ise doğru ve zamanında tedavi edilmemesi ölüme neden olabilir. Yüz, göz, göz kapağı, ellerin yanması estetiğin ötesinde fonksiyonel sorunları beraberinde getirebilir. Çocuklarda yanık vücut yüzeyinin yüzde 10’unu geçtiği, erişkinlerde de yüzde 15-20 gibi rakamları bulduğu zaman hayati tehlike başlıyor.

  Yeni merkezlere ihtiyaç var


  Hayati tehlikesi bulunan yanık yaralanmalıların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak maalesef yeterli sayıda ve yatağı bulunan merkez ihtiyacı karşılamaktan uzak. Yanık yaralılar hastane hastane dolaştırılıyor. Prof. Dr. Çetinkale, "Hayati tehlikesi bulunan yaralıların mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmeleri lazım. Yanık, özel ilgi ve bakım gerektirir. Gelişmiş ülkelerde yanık tedavisi "yanık merkezi" adı verilen, sadece yanık hastalar için dizayn edilmiş, bu konuda uzman personelin yanısıra çeşitli araç ve gerecin bulunduğu, dışarıdan giriş çıkışların kontrol altına alındığı ünitelerde yapılıyor. Türkiye’de yanık hastaların tedavi edilebildiği çeşitli yanık merkezleri var. Ancak yeterli değil. İstanbul’da, Kartal Devlet Hastanesi’nin hemen yanında yeni bir merkez yapılıyor. Diğer hastanelerin de yanıklı hastalar içinde ayrılmış servisleri var. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yanık hastalar için 10 tane yatağımız var" diyor
  14 Haziran 2008
  #1
 2. "Yanık"larda dikkat edilecek hususlar!!! Cevapları

 3. şuan elinin yanmasından dolayı acı çeken birisi olark çok teşekkür ederim. sağlık önemli konu.
  19 Ekim 2009
  #2
 4. benim çeneme sıcak çakmak değdi. bunun izi kalırmı kalırsa nasıl bi tedavi uygulayablirim ben....
  30 Ağustos 2010
  #3
 5. elimde cayır cayır yanıyor , bunun sancısını nasıl kesebilirim iş yerindeyim sürekli su tutma durumum yok..
  2 Eylül 2012
  #4
soru sor

"Yanık"larda dikkat edilecek hususlar!!!