Yari AÇik Sİstem Besİcİlİk

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 17 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Yari AÇik Sİstem Besİcİlİk hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Besicilikte yarıaçık bağsız sistem


  Bu sistemdeki ahırların üç tarafı duvarla kapalı, güneye bakan cephe açık duvarla çevrili olan kısım sundurma ile kapalı ve ön tarafı açıktır. Hayvanlar bölünmüş padoklar içerisinde bağsız bir şekilde hareket ederler. Bu siistemde, genellikle suluklar bölünmüş padokların arasına, yemlikler isi açıkta kalan kısma yerleştirilir ve üstü sundurma ile örtülür.
  Yarıaçık sistemde hayvan başına yaklaşık 4-5 metrekare gezinti alanı hesap edilir. Her hayvan için de 30 cm. yemlik uzunluğu hesap edilmelidir. Bu sistemde gezinti alanı padoklara bölünmeli ve her bir padoğa 10-15 hayvan konulmalıdır. Padoklara hayvan konulurken aynı yaş ve cüsseye sahip hayvanların birlikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu sistemin ya en az %3-4 meyilli araziler üzerinde kurulmalı ya da gezinti alanının orta yerine doğru eğim verilerek bu kısma drenaj çukuru açılmalı, üstü ızgara ile kapatılarak hayvanların bu çukurdan zarar görmesi önlenmelidir. Bu şekilde gezinti alanına birikecek fazla suyun tahliye edilmesi sağlanmalıdır.
  Bölgemizde, bilindiği gibi ağırlık kapalı bağlı ahır sistemidir. Yarıaçık bağsız ahır sisteminin kapalı bağlı ahır sistemine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu sistemin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  * İnşaat maliyeti kapalı sisteme göre düşüktür.
  * İşçilik maliyeti kapalı sisteme göre daha düşüktür.
  * Hayvanlar serbest olduklarından istedikleri gibi hareket eder ve yem yiyebilirler.
  * Sıcak yaz günlerinde havalandırma problemi olmadığından rahatlıkla besi yapılabilir.
  * Uzun süreli besiye uygundur.
  * Hayvanların haastalıklara karşı direnci kapalı ahırlardaki hayvanlara göre daha yüksek olur. Kapalı ahır sistemlerinde görülen akciğer hastalıkları, eklem hastalıkları (topallama) ve idrar tutukluğu gibi hastalıklar bu sistemde az olur.
  * Besi performansı kapalı ahırlardaki hayvanlara göre daha iyi, eti sıkı, et kalitesi yüksek ve yağlanma daha azdır. Yarıaçık sistemdeki hayvanların eti daha lezzetli ve kaliteli olduğundan satışı daha kolaydır.
  * Bu sistemde eğer besiyi yapan işletme silajlık mısır, yonca gibi kaliteli kaba yemleri hayvanlarına yediriyor, diğer dane yemleri de kendi tarlalarından sağlıyorsa, bu sistemle besicilik yapmak yukarıda saydığımız avantajlarından dolayı, kapalı bağlı ahır sistemine göre çok daha kârlı olacaktır.
  Bu sistemin dezavantajları tedbir alınırsa dezavantaj olmaktan rahatlıkla çıkabilir.
  Bu sistemin dezavantajlarına gelince;
  *Şayet hayvanlar dış çevreye alışmadan yani kışın ortasında bu sistemde besiye tabi tutulursa, iklime uymakta sıkıntı çekilebilir. Bunun için de hayvanların kıştan önce dış ortama adapte olması sağlanmalıdır.
  * Eğer hayvan grupları aynı yaş ve cüssede olmazlarsa birbirlerini rahatsız edebilirler.
  * Yarıaçık besi yapılacak arazinin drenaj problemi çözülmezse çamur problemi görülebilir.
  * Dondurucu havalarda su yalakları donabilir.
  Değerli yetiştiriciler,
  Ben yeni besiciliğe başlayacak ve kapalı ahır sistemi olmayan vatandaşlarımıza yarıaçık bağsız sistemi tavsiye etmek istiyorum. Bu sistem Konya’da denenmiş ve başarılı olmuş bir sistemdir. Şimdi, yetiştiricilerimiz Konya’nın çok soğuk olduğun ve hayvanların üşüyebileceğini düşünebilirler. Ancak, sığırlar -30 dereceye kadar soğuğa dayanabilmektedir. Bu soğuk günlerde yapılması gereken, enerjice zengin yemlerin (kesif yem) miktarının %20-25 artırılması gerekmektedir. Şunu da yetiştiricilerimizin bilgisine sunmak istiyorum. Sıcak havalarda yem tüketimi azalacak et ve süt verimi düşecektir. Soğuk havalarda ise yem tüketimi artacaktır. Bu konuyla ilgili daha geniş bilgi için Tarım İl Müdürlüğüne gelinmesi halinde daha ayrıntılı bilgi verilecektir. Bereketli günler dileğiyle...
  17 Aralık 2007
  #1
 2. Yari AÇik Sİstem Besİcİlİk Cevapları

 3. İlk TŞk Benden
  20 Aralık 2007
  #2
 4. 2. de benden
  17 Ağustos 2008
  #3
 5. kardeş selam ben de daha doğrusu bizde konyanın ereğli ilçesinde yaşıyoruz ve besi hayvancılığı ile profeyonel anlamda uğraşıyoruz yukarıda yazdıklarına bilimsel yönden katılmamak mümkün değil ve ayrıca biz de kapalı sistem besi veya süt ineği yetiştiriciliğinden yarı açık sisteme geçiyoruz bu konu hakkında da şöyle önemli bir dtay verebilirimtürkiyede ilk defa bir organize hayvancılık bölgesi denemesi yapılacak konyanın ereğli ilçeinde, zaten bu anlamda türkiyede trkya burdur ve konya ereğli sayılabilir süt veya etlik besi hayvanı yetitiriciliği konusunda bu yeni sistem oki işbirliği ile HAYKENT projesi adı altında ereğlide hayata geçirilecek 50-100-200 hyavan kapasiteli yarı açık sistem süt ineği yetiştiriciliği düşünüüyor. bu sistem hayata geçerse ereğli türkiyenin hollandası konumuna en geç 5 yıl içerisinde gelecek. bu sistem yukarıdada belirttiğiniz gibi kaba yemini kendisi karşılayabilen işletme sahiplerinin çok büyük avantajlar elde etmesini sağlayacak bir sistem. kaba yemden kastımız ise silajlık mısır yonca ve fiğ-yulaf karışımı balya sistemi veya şeker pancarı küspesi vs. bu saydığım kaba yem eğer kendi imkanlarınızla karşılanabilirse kesif yem ağırlığı düşeceğinden, işletmenin karlılık oranını aşağı yukarı %40 etkileyecektir. kaldı ki kesif yenm içinde kendi rasyonunuzu ayarlama gibi bir durumda mevcut.
  8 Eylül 2008
  #4
 6. teşekkürler!!!!
  12 Eylül 2008
  #5
 7. teşekkürler.
  14 Eylül 2008
  #6
 8. paylaşdığn için saol..............
  22 Şubat 2009
  #7
 9. çok güsel bi paylaşım...emeğine sağlık.
  17 Mart 2009
  #8
 10. haywancilik sektorune girmek istiyorum ama napmam gerektigini bilmiyorum
  dewletten nasil tesfik alabilirim
  plan we proje nasil olmali
  bu konuda yardimci olursaniz sewinirim
  kolay gelsin
  halit_sencar@hotmail.com
  5 Eylül 2010
  #9
soru sor

Yari AÇik Sİstem Besİcİlİk