Yatay Geçiş hakkinda bilgi

İsimli konu WH 'Sınavlar' kategorisinde, єfмєяι üyesi tarafından 18 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. Yatay Geçiş hakkinda bilgi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. yatay geçiş ile ilgili çok sorulan sorular, yatay geçiş, yatay geçiş hakkında bilgi, yatay geçiş hakkında


  Yatay Geçiş ile ilgili en çok sorulan sorular *
  1. Yatay Geçiş nedir? Öğrencinin kayıtlı olduğu bir yükseköğretim kurumundan diğerine (Bir üniversiteden diğerine veya aynı üniversite içinde eşdeğer eğitim programları uygulayan bir fakülteden/yüksekokuldan diğerine) geçiş yapması esasıdır. Öss'yi kazandınız ve hayallerinizdeki bölümü girdiniz ama puanınız düşüktü ve bu yüzden istediğiniz üniversitede değilsiniz, yatay geçiş size kazandığınız bölümü istediğiniz üniversitede okuma şansı veriyor. Tabi yatay geçiş şartlarını gerçekleştirebilirseniz. Yatay geçiş denen şey tam olarak bu. :)
  2. Birden fazla üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim? İstediğin kadar üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapabilirsin.
  3. Yatay geçiş yapmak için ortalamam nasıl olmalı? En az 2.60 ama 3.00 ve daha yüksek ortalamalar şansınızı arttırır. İstanbul Üniversitesi yatay geçiş sonuçlarına göre bir bölüme geçiş yapan 5 öğrenciden en düşük ortalaması olan 3.62 yapmış :-) Bunu göz önünde bulundurun.
  4. Eş değer eğitim programları ne demek? Bölüm adı aynı olmasa bile, görülen dersler ve krediler aynıysa uygulanan eğitim programı eşdeğerdir. Eşdeğerliği öğrenmek için geçmek istediğiniz üniversitenin ilgili bölümünün öğrenci işlerinden sorumlu Dekan'ına bunu sorabilirsiniz.
  5. Vakıf üniversitesi'nden (özel üniversite'den) devlet üniversitelerine yatay geçiş yapılır mı? Yapılır. Yatay geçiş koşulları aynı yani üniversiteler arasında ayrımcılık yok :)
  6. 2. öğretimden 1. öğretime, başka bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Malesef yapamazsın. Sadece kendi üniversitende ikinci öğretimden birinci öğretim için yatay geçiş başvurusu yapabilirsin. (Bazı üniversiteler böyle şeylere izin veriyorlarmış diye duydum, yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin öğrenci işlerine bunu sorabilirsiniz.)
  7. Benim üniversitemde hazırlık yoktu ama yatay geçiş yapmak istediğim üniversitede var geçiş yapabilir miyim? Ancak şu şartları sağlarsan yapabilirsin,
   Tüm öğrenciler için İngilizce hazırlık sınıfını başarmış olmak, hazırlık sınıfı okumayanlarda TOEFL
   sınavından 550 puan almış olmak, Bilgisayar Bazlı Tofel sınavından 173 puan almış olmak ya da
   Yatay geçiş yapmak istediğin üniversitenin Yabancı Diller Bölümünün açmış olduğu muafiyet sınavını başarmış olmak gereklidir.
  8. Yurtdışından Türkiye'deki bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsin tabi. Yurtdışından yapılan başvurularda, adayın öğrenim gördüğü Üniversitenin Yükseköğretim Kurulunca tanınıyor olması, alt sınıflardan almadığı veya başarısız dersi olmadığına dair bir yazı getirmesi, belgelerin asıl veya noter tasdikli sureti, türkçe tercümelerinin olması, ayrıca Yükseköğretim Kurumunu tanıtan (dersler ve ders içeriklerini belirten) doküman eklemesi gerekmektedir.
  9. En erken ne zaman yatay geçiş yapabilirim? 1. dönemin sonunda geçiş yapabilir miyim? 1. sınıfın 1. döneminin sonunda pratik olarak yatay geçiş yapabilirsin. Bazı üniversiteler her dönem yatay geçiş kabul ederken (örn: Uludağ Üniversitesi) bazıları sadece sene başında (örn: Ankara Üniversitesi) yatay geçiş kabul ediyor. Üniversitelerin ne zaman yatay geçişle öğrenci kabul ettiklerini üniversitelerden öğrenebilirsiniz.
  10. Yatay geçiş kontejanlarını nasıl öğrenebilirim? Yatay geçiş yapmak istediğin üniversitenin internet sitesinden ya da telefonla öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsin.
  11. Ben çok kötü bir üniversite kazanmıştım, alırlar mı Boğaziçiye, Ankaraya, Marmaraya? Malesef sizi almak istemezler. Ortalamanızın çok yüksek, bulunduğunuz üniversitenin ders programı o güzel üniversitelerle uyumlu olmalı. İmkansız diye bir şey yoktur ve yatay geçiş bu yüzden var. Çok çalışın ve isteyin. :-)
  Yatay geçiş şartları *
  1. Yatay geçişler eşdeğer eğitim programları uygulayan yükseköğretim kurumları arasında yapılır.
  2. Birinci sınıfların Güz Dönemine geçiş yapılmaz.
  3. Ara sınıflara veya yarıyıllara geçiş için öğrencinin; a) Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavları başarmış olması,
   b) Gireceği sınıftan veya yarıyıldan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasının (gireceği sınıfa veya yarıyıla geçiş notu dahil) en az yüzde 60 veya eşdeğeri olması gereklidir. Ancak, kamu kurum ve kuruluşlarında asli ve sürekli kamu hizmetlerinde görevlendirilenlerin, sürekli olarak bir başka yere atanmaları halinde, bakmakla yükümlü oldukları 25 yaşını geçmemiş çocukları, eşdeğer eğitim-öğretim programının, son sınıf veya son iki yarıyıl dışında her sınıf veya yarıyılına eğitim-öğretim yılının başlamasından itibaren en geç bir ay içinde bulundukları eğitim-öğretim programının puanı gidecekleri programın en düşük puanından daha yüksek olmak şartı ile nakledilebilirler.
  4. Son sınıflara veya son iki yarıyılı başına yapılacak geçiş için öğrencinin; a. Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavları başarmış olması,
   b. Son sınıfa veya son iki yarıyıla kadar sağladığı genel not ortalamasının (son sınıfa veya son iki yarıyıla geçiş notu dahil) en az yüzde 65 veya eşdeğer olması,
   c. Son sınıfa veya son iki yarıyıla geçiş notunun en az yüzde 70 veya eşdeğeri olması gereklidir.
  5. Merkezi Açık Yükseköğretim ve Dışardan (ekstern) Yükseköğretimden yatay geçiş kabul edilmez.
  Yatay geçiş için gerekli belgeler *  Arkadaşlar, bölümünüzün Öğrenci İşleri'ne gidip, yatay geçiş yapmak istediğinizi söyleyin. Bölümüzden transkript, ÖSYM puan kartının onaylı fotokopisi, disiplin cezası alıp almadığınıza ilişkin belge ve almış olduğunuz derslerin içeriklerini belirten belgeyi isteyin Eveeet kendi üniversitenizde yapacağınız işlemler bu kadar. Şimdi sırada dilekçe hazırlaması var. Benim en çok merak ettiğim şey dilekçenin nasıl olması gerektiğiydi. Artık herşey hazır. Artık yatay geçiş yapmak için istediğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz. Çoğu üniversite başvuruyu bizzat sizin yapmanızı istiyor. Nedense :) Postayla başvuruları kabul etmiyorlar. Bu konuda detaylı bilgiyi üniversitelerden öğrenebilirsiniz.
  1. Not Belgesi (Transkript): Başvuran öğrencinin ayrılacağı kurumdan alacağı, izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren resmi belge (kopya kabul edilmez.)
  2. Başvurular dilekçe ile yapılır. Dilekçede başvurulan program belirtilir.
  3. Yurt dışından yapılan başvurularda, adayın öğrenim gördüğü Üniversitenin Yükseköğretim Kurulunca tanınıyor olması, alt sınıflardan almadığı veya başarısız dersi olmadığına dair bir yazı getirmesi, belgelerin asıl veya noter tasdikli sureti, türkçe tercümelerinin olması, ayrıca Yükseköğretim Kurumunu tanıtan (dersler ve ders içeriklerini belirten) doküman eklemesi gerekmektedir.
  4. KKTC’de bulunan Üniversitelerde öğrenim görenlerden ÖSYM’ce ilgili programa yerleştirildiğini gösteren belge,
  5. ÖSYS Kılavuzunda bulunan ülkelerdeki Yükseköğretim programlarında öğrenim görenlerden ÖSS sonucuna göre yerleştirildiğini gösteren kazandı belgesi,
  6. ÖSYM Puan kartının onaylı fotokopisi,
  7. Disiplin cezası alıp almadığına ilişkin belge,
  8. Hazırlık Sınıfı bulunan bölüm/programlara başvuranlardan Hazırlık Sınıfını okuduğuna ve başarmış olduğuna ilişkin belge.
  18 Mart 2010
  #1
 2. Yatay Geçiş hakkinda bilgi Cevapları

 3. teşekkürler...:)
  20 Mart 2010
  #2
 4. BİR SORUM OLCAK ,
  ÖSYM başvurumu yaptım ama sınava girmek istiyorıum .dedim geçiş yapmak istiyordum
  sınav a girmesem sınav geçiş hakkımı kullanabilyim.
  8 Mart 2011
  #3
soru sor

Yatay Geçiş hakkinda bilgi