Yazıcılar nedir? ne işe yarar?

İsimli konu WH 'Donanım Bileşenleri' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. Yazıcılar nedir? ne işe yarar? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YAZICILAR  Bilgisayardaki bilgilerin basılı bir kopyasını almamızı sağlar. En önemli çıktı aygıtlarından biridir. Başka bir ifadeyle bilgisayardan elde edilen çıktıları kağıt üzerine yazan elektronik baskı birimidir. Üç çeşit yazıcı vardır:

  1) Nokta vuruşlu yazıcılar

  2) Mürekkep püskürtmeli yazıcılar

  3) Lazer yazıcılar

  Nokta vuruşlu yazıcılar: Matrix şeklinde dizilmiş iğneleri bilgisayardan aldıkları emirler doğrultusunda elektromıknatıs etkisiyle hareket ettirerek kağıt ile yazıcı kafası arasında gergin duran şeride nokta vuruşlarla karakteri basan yazıcılardır. Bu yazıcılar şu bölümlerden oluşur:

  a)Şerit

  b)Şerit kafesi

  c)Şaryo(kağıt rulosu)

  d)Kağıt seçme mandalı

  e)Kaka ayarı mandalı

  f)Traktör

  g)Paralel bağlantı konnektörü

  2-Mürekkep püskürtmeli yazıcılar: Bu tip yazıcılar yazma prensibi olarak nokta vuruşlu yazıcılar gibi karakter basabilir. Bununla birlikte bu yazıcılar çok sessiz ve görünüşleri daha ergonomiktir. Bu yazıcılarda baskı işlemini yapan mürekkep baskı kafaları delik matrixlerden oluşur. Yazıcı kafasında bulunan meme odaları otomatik tüpe dolum işlemini aynı anda yaparlar.

  Baskı işlemi için ısıtma odaları sıcaklığını 300 °C’ ye çıkartır. Bu ısıtılan mürekkep damlacığı yüksek bir hızla(100 km) kağıda püskürtülür.

  3-Laser yazıcılar: Son geliştirilen yazıcı türüdür. Sessiz, yüksek baskı kalitesine sahip ve diğer yazıcılara göre daha hızlıdır. Temel olarak fotokopi makinasına benzer bir baskı tekniği kullanırlar. Fotokopi makinası ile laser yazıcıyı birbirinden ayıran özellik;baskı kaynağının bilgisayardan gelen digital kodlarının olmasıdır. Bilgisayardan gelen bu sinyaller laserin ürettiği bir ışığı açıp kaparlar. Bu açılıp kapanma çok hızlıdır. Bu ışık dönmekte olan aynaya çarpar ve çarpan ışın ışığa duyarlı olarak dizayn edilmiş bir silindir üzerinde pozitif bir enerji elde eder. Silindir üzerindeki + yüklü alanlara tonerden gelen toz parçacıkları çarpar. Bu olay elektrostatik bir olaydır. Tüm bu işlemler sonucunda + yüklü bölgedeki toner parçacıkları kağıdın üzerinden geçerek baskı işlemini tamamlarlar.

  Laser Yazıcının Bölümleri:

  a)Kağıt kablosu

  b)Toner kartuşu

  c) Tanbur =Toner tanburunun yanından dönerek geçen ve toner tozlarının statik yöntemle kağıda basan ünitedir.

  d)Toner tanburu = Tonerden gelen tozu üzerinde tutan tanburdur.

  e)Laser

  f) Temizleme yastığı
  19 Temmuz 2010
  #1
 2. Yazıcılar nedir? ne işe yarar? Cevapları

soru sor

Yazıcılar nedir? ne işe yarar?

Alakalı Aramalar:

 1. yazıcı nedir

  ,
 2. yazıcı ne işe yarar

  ,
 3. yazıcı nedir ne işe yarar

  ,
 4. yazıcı ne işe yarar kısaca,
 5. yazıcı ne işe yarar kısaca bilgi,
 6. Yazıcı ne işe yarar kısa bir yazı,
 7. yazıcı nenedir nedir ne işe yarar kısaca,
 8. yazıcı nedir ve ne işe yarar,
 9. nokta vuruşlu yazıcı ne işe yarar,
 10. işe yarar Yazıcı ne işe yarar