Zeka geliştiren gıdalar

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde yazılmıştır. Zeka geliştiren gıdalar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Zeka geliştiren gıdalar
  [​IMG]
  Doğru seçilmiş gıdaların öğrenme kabiliyetini arttırıyor. İşte o gıdalar  Uzmanlar[​IMG] doğru seçilmiş gıdaların öğrenme kabiliyeti ve zekâ üzerinde olumlu etkileri bulunduğu belirledi. Vücuda gerekli enerjiyi sağlamak için karbonhidrat tüketilmesi gerektiğini belirten Münih'teki Ludwig-Maximilians Üniversitesi'nde görev yapan Alman Profesör Olaf Adam (62)[​IMG] "Beynin hızlı çalışması için protein ve hafızayı kuvvetlendirmek için de krom içeren gıdalar alınmalı" dedi. Bild gazetesinde yer alan habere göre[​IMG] zekayı artıran gıdalar şunlar:

  1 Esmer pirinç pilavı: Çavdarlı gıdalar karbonhidrat ve bol B vitamini içerir. Glikoz yavaş yavaş çözülürken[​IMG] beyne gerekli olan enerji gider. Enerji açısından tatlı gıdalardan çok daha uzun sürede etkili olur.

  2 Kıvırcık lahana: Magnezyum[​IMG] kalsiyum[​IMG] sodyum içerir. Beyne yeterli enerjiyi sağlar ve stresten korur.

  3 Süt: Kalsiyum ve yağ asidi içerir. Beynin daha hızlı çalışmasını sağlar. Araştırmalar[​IMG] emzirilen bebeklerin[​IMG] emzirilmeyen bebeklere göre daha zeki olduğu ortaya çıkmıştır.

  4 Patates: Patatesin içinde bulunan karbonhidratlar beyne doğru miktarda enerjinin gitmesini sağlar. Bu miktarın az olması[​IMG] insanda bitkinlik hissi yaratır ve yaşlılarda da hafıza yetersizliğine neden olur.

  5 Muz: Beynin yeterli şekilde çalışması için B vitamini içerir. B vitamini konsantrasyon bozukluğuna ve hafıza zayıflığına karşı birebirdir.

  6 Kahve: Kan damarlarını genişleterek[​IMG] besleyici maddelerin daha hızlı beyne etki etmesini sağlar. Dikkat ve konsantre sağlar. Yorgunluk hissini yok eder. Ancak günde üç fincandan fazla kahve içmeyin yoksa kahvenin olumlu etkisini yok eder.

  7 Balık: Bol iyot içerir ve troit hormonu olan thyroxini harekete geçirir.

  8 Su: Yetişkin birinin günde 1.5 litre su içmesi gerekiyor. Yeterli miktarda sıvı yeterli miktarda besinin beyne transferini sağlar.

  9 Ceviz/fındık: Önemli aminoasitler olarak bilinen Triptophan ve Isoleucin içerir. İnsanın kendini zihinsel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlar.

  Nar
  Kırmızı şarap ve yeşil çayda bulunandan daha çok antioksidan içerir. Bu sebeple araştırmalarda cilt[​IMG] prostat ve akciğer kanseri hücrelerini engeller. Nar suyu beyin deformasyonunu önler ve Alzheimer’a karşı koruyucudur. fareler üzerinde yapılan araştırmalarda nar suyu içenlerin labirent testini daha kolay başardıkları belirlendi. Özellikle diabet hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda[​IMG] düzenli olarak nar suyu içmek kötü kolesterolü önler. Damarları güçlendirir.

  Arpa
  Buğday[​IMG] yulaf gibi arpa da yüksel lif içerir. İşlenmiş unda da vardır. Bu tür besinlerin kötü kolesterolü % 17.4 oranında düşürür. Beslenme listelerine arpa eklenen kişilerde kandaki yağ oranının azladığı da biliniyor. Bunun yanı sıra kandaki şeker ve insülin oranını düşürür. Bu nedenle arpa Tip 2 diyabet hastalarına öneriliyor.

  Kızılcık

  Kızılcık oldukça yüksek antioksidan içerir. Kanser türlerinden[​IMG] idrar yolu enfeksiyonundan korur[​IMG] hatta dişetini güçlendirir. Kızılcık suyu enfeksiyona neden olan bakterileri[​IMG] E.coli’yi yok eder. Her gün kızılcık suyu içmek de[​IMG] çarpıntıyı önleyerek[​IMG] damarların daha esnek ve güçlü hale gelmesini sağlıyor.
  Brokoli
  Haftada üç gün borkoli yemek en az 20 farklı rahatsızlığı önler. Vücutta bulunan kanser hücrelerinin büyümesini önler veya onları yok eder. Yarım kase brokoli yüksek kolesterolü düşürüyor[​IMG] kalbinizi korur. Gözün retina hücrelerinin[​IMG] güneşin UV ışınlarından zarar görmesini önler.
  Kefir
  Bir çeşit bakterinin süte karıştırılmasıyla hazırlanan kefir yüksek seviyede kalsiyum içerir. Araştırmalarda kefirin[​IMG] yiyecek alerjilerine karşı bağışıklığı güçlendirdiği[​IMG] 50 yaş üzeri kadınları akciğer kanseri riskinden koruduğu ve yüksek laktoz seviyesi sebebiyle laktoz seviyesi düşük kişiler için de faydalı olduğu belirtiliyor.

  28 Kasım 2008
  #1
 2. Zeka geliştiren gıdalar Cevapları

 3. evet , gerçekten doğru. muzlu süt içiyorum kaç gündür matematiğim süper. günde 2 kutu :D
  22 Nisan 2011
  #2
soru sor

Zeka geliştiren gıdalar