Zinanın cezası

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, Y@z Y@ğмυяυ üyesi tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır. Zinanın cezası hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. *-------------------ZİNANIN CEZASI*--------------

  SAHABE-İ KİRAMDAN BİRİNİN ŞÖYLE DEDİĞİ NAKLEDİLİR:
  "ZİNADAN SAKININ,ÇÜNKÜ ONDA ALTI KÖTÜLÜK VARDIR.BUNLARDAN ÜÇÜ DÜNYADA ÜÇÜ DE AHİRETTEDİR.DÜNYADA OLAN KÖTÜLÜKLER ŞUNLARDIR:

  *RIZKI DARALIR VE GEÇİM SIKINTISI ÇEKER,ÖMRÜ KISALIR,YÜZÜ KARARIR.
  AHİRETTEKİ ÜÇ KÖTÜLÜK İSE ŞUNLARDIR:
  *ZİNA YAPAN KUL, ALLAH'U TEALA'NIN GAZABINA UĞRAR, HESABI ÇETİN OLUR, CEHENNEME GİRMESİNE SEBEB OLUR."

  HZ. MUSA (A.S) ŞÖYLE DER:
  "YA RABBİ! ZİNA EDENİN CEZASI NEDİR?" YÜCE ALLAH BUYURUR Kİ:
  "ONA ATEŞTEN ÖYLE BİR ZIRH GİYDİRİRİM Kİ, EĞER O ZIRH YÜCE BİR DAĞIN ÜZERİNE KONSA ONU KÜLE ÇEVİRİR."

  RASULULLAH (s.a.v) BUYURDULAR Kİ:
  "KUL ZİNA YAPTIĞI ZAMAN, İMAN ONU TERK EDER VE BAŞININ ÜSTÜNDE GÖLGELİK GİBİ DURUR. O KÖTÜ FİİLDEN UZAKLAŞINCA İMAN TEKRAR KİŞİYE DÖNER." (HADİS-İ ŞERİF)
  ZİNA KÖTÜ OLDUĞU GİBİ ONA SEVK EDEN ŞEYLER DE KÖTÜDÜR. ZİNAYA DÜŞMEMEK İÇİN BUNLARDAN DA SAKINMALIDIR.

  ALLAH a EMANET OLN İNŞAALLAH

  ESSELAMUALEYKUM...


  EY İMAN EDENLER!
  EĞER ALLAH'TAN KORKARSANIZ O,SİZE İYİ İLE KÖTÜYÜ AYIRDEDECEK BİR ANLAYIŞ VERİR,ŞUÇLARINIZI ÖRTER VE SİZİ BAĞIŞLAR.
  ÇÜNKÜ ALLAH BÜYÜK LÜTUF SAHİBİDİR.
  (ENFAL SURESİ 29.AYET)

  6 Şubat 2010
  #1
 2. Zinanın cezası Cevapları

 3. zina edene had cezası uygulanır.ve sanırım 80 sopaydı...tabiki bu hukuktaki karşılığı.ama burda yanlış anlaşılmalar olabilir.Zina sadece bizim düşündüğümüz şekilde en ileri seviyesi değildir.Bunu ayetle açıklayayım:
  ''Gözlerin zinası (arzu ile) bakmaktır.Kulakların zinası dinlemektir.Dilin zinası konuşmaktır.Elin zinası tutmaktır.Ayağın zinası da yürümektir.''(nur,24/33)
  halimize yanalım.ne kadar tövbe etsek az....
  6 Şubat 2010
  #2
 4. çok güzel bir ek bilgilendirme olmuş hznmeleği zina deyince hep o son nokta gelmemeli akla bizleri o sona yaklaştıracak herşeyden sakınmak lazım hatta zaten ayette" zinaya yaklaşmayın diyerek "senin önemini belirttiğin noktalara vurgu yapmış Cenab-ı Hak Hz. teşekkürler güzel katkıların için
  6 Şubat 2010
  #3
 5. tşk paylaşım için
  10 Şubat 2010
  #4
 6. ben teşekkür ederim hanzala zinadan uzak günler dileyelim buradan bu vesile ile herkese:)
  11 Şubat 2010
  #5
 7. :agla::agla::agla:
  11 Şubat 2010
  #6
 8. ZİNA CEZASI (HADD-I ZİNA):

  Evli erkek ve kadın için recm (taşlayarak öldürme), bekâr erkek ve kadın için yüz sopa (celde) vurmaktır: "Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüz değnek vurun. Allah'a ve ahiret gününe inanan (insan) lar iseniz Allah'ın dini (ni uygulama hususu)nda sizi, onlara karşı acıma duygusu tut (up engelle) mesin. Mü'minlerden bir grup da onlara yapılan, uygulanan cezaya şahid olsun" (en-Nûr. 24/2).

  Recm cezası Hz. Peygamber'in uygulamasıyla sabittir: "Cüheyne'den bir kadın zinadan gebe olduğu halde Rasûlullah (s.a.s)'e gelerek: "Ey Allah'ın Rasûlü! Haddi icap eden bir iş yaptım, bana hadd(i şer'îyi) icra et' dedi. Peygamber (s.a.s) kadının velisini çağırdı: Buna iyi bak, çocuğu doğurduğunda bana getir' buyurdu. (Velisi denileni) yaptı. Peygamber (s.a.s) emretti. Kadının elbisesi sıkıca bağlandı, sonra emir verdi, kadın taşlandı. Daha sonra (cenazesi) üzerine namaz kıldı. Bunun üzerine Hz. Ömer; Ey Allah'ın Rasûlü, onun üzerine namaz kıldınız, halbuki o zina etmişti' dedi. Rasûlullah (s.a.s): "O öyle bir tevbe etti ki Medine halkından yetmiş kişiye taksim olunsa hepsine kâfı gelirdi. Allah için canını vermesinden daha faziletli bir şey biliyor musun?' "buyurdu (Müslim Hudûd 28; Ibn Mâce, Diyet, 36' Malık, Müslim, Muvatta" Hudûd, 11).

  Zina cezasının tatbik edilebilmesi için dört âdil erkek şahidin hakim huzurunda açıkça şahitlikte bulunması ve zina eden kişinin zinanın haram olduğunu bilmesi gerekir.

  Bu alıntıyla bende bu güzel paylaşıma bi katkı yapmak istedim :)
  11 Şubat 2010
  #7
 9. çok teşekkür ederim her zaman faydalı oluyor gerçekten bu tür ilaveler konuya
  ellerine sağlık çok teşekkür ederim...bu zamanda ne kadar zorlaştı zinadan uzak yaşayabilmek hi bir şey yapmam dese insan her yan göz zinası:agla:
  11 Şubat 2010
  #8
soru sor

Zinanın cezası